Ryzyko niewypłacalności rządu USA

Prezes największego banku Ameryki przygotowuje się na możliwą niewypłacalność rządu USA. A sekretarz skarbu Janet Yellen ostrzegła, że administracji zabraknie pieniędzy już 18 października.

Publikacja: 29.09.2021 21:00

Jamie Dimon, prezes JP Morgan Chase

Jamie Dimon, prezes JP Morgan Chase

Foto: Bloomberg

Amerykańscy politycy nadal nie doszli do porozumienia w sprawie limitu długu publicznego, co grozi niewypłacalnością rządu, nazywaną również zamknięciem rządu. W USA jest to procedura, w ramach której odcinane jest finansowanie dla administracji federalnej. Staje się tak, gdy wygasa dotychczasowa legislacja dotycząca wydatków na kolejny rok, a nowej nie ma.

Jak podkreślają analitycy, niemal co roku w końcówce września w Waszyngtonie dochodzi do politycznych przepychanek w tej sprawie, jednak tym razem w grze są również ogromne pakiety fiskalne. Republikanie domagają się bowiem kolejnych zmian w wartym 3,5 bln dol. flagowym projekcie demokratów. W związku z tym w poniedziałek republikańscy senatorowie zablokowali przyjęcie uchwały zawieszającej limit zadłużenia do grudnia 2022 r. Z kolei lewe skrzydło partii rządzącej grozi brakiem poparcia wartej 1 bln dolarów ustawy infrastrukturalnej, jeżeli nie zostanie przegłosowana pierwsza propozycja.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Budżet i podatki
Tajny wojenny budżet Kremla jest 4 razy większy od oficjalnego
Budżet i podatki
Czarne łabędzie dla finansów publicznych w 2025 r. Co może pójść nie tak?
Budżet i podatki
PKB per capita: Warszawa i okolice najbogatsze, najbiedniejsze lubelskie
Budżet i podatki
W budżecie brakuje dużo pieniędzy. Czy podobnie będzie w 2025 roku?
Budżet i podatki
Dziura w budżecie ciągle rośnie. Są nowe dane