Aktualizacja: 21.02.2025 11:39 Publikacja: 16.04.2024 15:11
Foto: Adobe Stock
Marzec był kolejnym miesiącem z rzędu, w którym spadły ceny materiałów budowlanych. Z danych opublikowanych przez firmę Grupa PSB Handel, wynika, że w ujęciu rok do roku, średnio zmalały o 3,2 proc. W hurcie zniżki były jednak większe niż w detalu, gdyż wyniosły odpowiednio 4,1 proc. oraz 2,6 proc.
Szczególnie mocne spadki widoczne były w odniesieniu do asortymentu obejmującego płyty OSB i drewno. Wyniosły aż 22,6 proc. Kolejne w tej klasyfikacji, ale już ze zniżkami cen w przedziale 6,7-7,8 proc. były: dachy i rynny, materiały wykończeniowe, artykuły związane z otoczeniem domu oraz sucha zabudowa. Z drugiej strony podwyżki zanotowano jednie w odniesieniu do trzech grup asortymentowych na 20 analizowanych. Były to farby i lakiery (spadek o 3,3 proc.), cement i wapno (o 2 proc.) i stolarka (o zaledwie 0,1 proc.).
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
Branża budowlana domaga się szlabanu dla firm azjatyckich startujących w miliardowej wartości przetargach na budowę dróg. Rząd przygotowuje w tej sprawie zmiany w przepisach.
Grupa analizuje możliwość wystąpienia o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia w związku ze stratami na niemieckim kontrakcie fabryki drewnianych modułów.
W tym roku Selena FM zacznie wytwarzać wełnę szklaną na Węgrzech, MFO rozpocznie produkcję profili stalowych w nowym zakładzie w Sochaczewie, a Ferro uruchomi linię baterii łazienkowych w Czechach. Śnieżka i Dektra skupiają się na wzroście sprzedaży.
Mieszkańcy Wrocławia mogą dostać nawet 100 proc. dofinansowania na usunięcie azbestu. Podobne wsparcie oferują też inne samorządy.
Naukowcy odkryli sposób na wzmocnienie struktury cementu. Ma być odporniejszy na uszkodzenia niż beton. Inspiracją były... ludzkie kości.
Od 15 sierpnia 2024 r. rozszerzony został zakres zastosowania w budownictwie elementów drewnianych. Do jakich konstrukcji i na jakich warunkach można wykorzystać budulec w postaci drewna?
Przedsiębiorcy z rynku budowlanego alarmują, że słabnie na nim koniunktura i powraca obrót bez faktur. Domagają się od premiera Donalda Tuska przywrócenia zwrotu VAT za materiały budowlane albo ulgi w podatku dochodowym.
Luty to szósty z rzędu miesiąc, w którym tanieje większość produktów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. Jak będzie w kolejnych miesiącach, w dużej mierze zależy od sytuacji gospodarczej w Polsce.
Trzeba przywrócić zwrot VAT za materiały budowlane, by ożywić rynek i zredukować szarą strefę – postuluje 41 organizacji przedsiębiorców.
Zapotrzebowanie na materiały budowlane jest mniejsze niż w 2022 r. Mimo to ceny tylko niektórych wyrobów spadają. Producenci nie za bardzo widzą pole do ich obniżek, bo cały czas muszą radzić sobie z wysokimi kosztami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas