Aktualizacja: 13.05.2025 12:04 Publikacja: 10.02.2025 05:22
Foto: Adobe Stock
Dla giełdowych spółek zaliczanych do branży materiałów budowlanych ostatnie kwartały były bardzo wymagające. W efekcie i osiągane przez nie wyniki finansowe często odbiegały od oczekiwanych, co z kolei znajdowało odzwierciedlenie w notowaniach akcji. Co gorsza, ten rok nie zapowiada się lepiej.
– Sektor chemii budowlanej – podobnie jak inne segmenty polskiej budowlanki – wkracza w 2025 r. z dużą niepewnością. W nowym roku wciąż sytuację branży kształtują czynniki, z którymi nie uporała się nasza gospodarka przez cały 2024 r. – wysoka inflacja, wysokie stopy procentowe, kosztowne kredyty – wylicza Sławomir Majchrowski, prezes Selena FM. Jego zdaniem swego rodzaju stan zawieszenia podtrzymują też rządowe zapowiedzi zmian w zakresie polityki mieszkaniowej i planowanych w jej ramach programów wsparcia. Nie wiadomo, jaka będzie alternatywa dla wykasowanego programu kredytu 0 proc., podobnie jak nie jest znany ostateczny kształt tzw. ustawy podażowej, nad którą ma pracować rząd. Ponadto producenci materiałów budowlanych z uwagą obserwują dalsze losy unijnego systemu ETS2 (dotyczy handlu emisjami CO2). Rozstrzygnięcia, jakie zapadną, są ważne, gdyż wysokie ceny energii w Europie uderzają zwłaszcza w branże energochłonne i co do zasady nie sprzyjają inwestycjom.
USA i Chiny ogłaszają przełom w wojnie handlowej. Auta elektryczne zyskują popularność w UE i Polsce. Węgry zamr...
MON wnioskuje do Ministerstwa Infrastruktury o dodatkowe pieniądze na inwestycje w linie kolejowe i porty, które...
Były już szef drogówki z rosyjskiego Stawropola dostał 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za korupcję i...
Zełenski gotów do rozmów z Putinem w Stambule, polska branża meblarska pogrążona w długach, a Polska i Francja p...
Chatboty ze sztuczną inteligencją zmieniają sposób wydobywania informacji z internetu. Zachwiały pozycją najpopu...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas