#RZECZoBIZNESIE: Łukasz Zontek: Innowacja w szpitalach nie musi być droga

Polskie szpitale w jakiejś części nie realizują potrzeby, którą rozumieją - mówi Łukasz Zontek, wiceprezes Lideo, gość programu Marcina Piaseckiego.

Publikacja: 16.10.2019 13:08

#RZECZoBIZNESIE: Łukasz Zontek: Innowacja w szpitalach nie musi być droga

Foto: tv.rp.pl

Lideo jest partnerem technologicznym polskich szpitali. Firma przygotowała raport dotyczący innowacji w polskich szpitalach.

- Niedawno zaczęliśmy pracować nad naszym pierwszym produktem. W codziennej pracy ze służbą zdrowia dostrzegliśmy dysonans. Z jednej strony chcemy innowacji, ale jej nie wdrażamy. Stwierdziliśmy, że warto to zbadać, stąd pomysł na raport - mówił Zontek.

Z raportu wynika, że z jednej strony polskie szpitale rozumieją potrzebę innowacji. - Wiedzą, ze powinny wdrażać nowe produkty, bo będą miały oszczędności albo lepszą efektywność. Z drugiej strony nie robią tego. Polskie szpitale w jakiejś części nie realizują potrzeby, którą rozumieją – tłumaczył gość.

- Naszym zadaniem jest pokazać, że innowacja nie musi być droga. Skoro innowacja daje oszczędności, to dlaczego rozpatrujemy ją w perspektywie kosztów. Trzeba inaczej podejść do innowacji. Być może wdrażajmy niewielkie usprawnienia, ale konsekwentnie, codziennie. Duże projekty można rozbić na małe zadania, wdrażając innowację co 1-2 miesiące – dodał.

Podkreślił, że innowację można rozumieć różnorako. - My zajmujemy się częścią, która dotyczy tworzenia różnego rodzaju oprogramowania i aplikacji. Widzimy, że jest dużo obszarów do zoptymalizowania – mówił gość.

Stwierdził, że zakup sprzętu medycznego może być bardzo dużym wydatkiem, ale planowanie jego wykorzystania już nie. To może znacząco podnieść efektywność jego wykorzystania.

- Mówimy też o lepszym wykorzystaniu leków, lepszym planowaniu pracy personelu medycznego. Szukamy miejsc, gdzie nie trzeba dużo zainwestować, a możemy dużo osiągnąć - tłumaczył Zontek.

Gość ocenił, że najważniejsze, iż innowacja kojarzy się pozytywnie. - Bazując na tym możemy budować, edukować i pokazywać, że nie wymaga to dużych inwestycji przy pewnych typach innowacji – mówił.

- Dobrze by było, żeby każdy kto dotyka tematyki ochrony zdrowia w Polsce zapoznał się z tym raportem. Trzeba rozpocząć o tym dyskusję. Raport nie wyczerpuje tematyki, ale to dobry początek dla rewolucji poprzez ewolucję – dodał.

Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych
Biznes
Walka o lepszy ład korporacyjny w spółkach z udziałem Skarbu Państwa
Biznes
Polska odkręca kurek z pieniędzmi na AI. Chodzi o miliardy złotych
Biznes
Pragmatyczna transformacja – dobre rozwiązanie na trudny czas