Analiza danych OECD i Eurostatu wskazuje, że liczba Brytyjczyków decydujących się na migrację z Wielkiej Brytanii do krajów UE znacząco wzrosła po brexicie. W latach 2008-15 każdego roku na emigrację decydowało się średnio 56 832 Brytyjczyków, a po brexicie, w latach 2016-18 liczba ta wzrosła do średnio 73 642.
Z analizy wynika, że o 500 procent wzrosła też liczba tych, którzy zdecydowali się ubiegać o obywatelstwo któregoś kraju Unii. W Niemczech liczba Brytyjczyków, którzy zdecydowali się na niemieckie obywatelstwo wzrosła po brexitowym referendum aż o 2000 procent.
- Taki wzrost w liczbach jest czymś, czego spodziewać się można, gdy kraj jest dotknięty poważnym kryzysem gospodarczym lub politycznym – twierdzi, cytowany przez „The Guardian", Daniel Auer, współautor analizy.
Na decyzje odnośnie obywatelstwa wpływa niepewność co do praw Brytyjczyków w obrębie Unii. Porozumienie z Unią nie zagwarantowało w pełni możliwości swobodnego poszukiwania pracy w UE przez obywateli Zjednoczonego Królestwa. Dla wielu profesjonalistów to znaczące utrudnienie, które wpłynęło na podjęcie decyzji o ubieganiu się o obywatelstwo któregoś z państw Unii.
Z wywiadów przeprowadzonych przez autorów analizy stworzonej przez Oxford University Berlin, wynika, że połowa decydujących się na emigrację decyzję podjęła w ciągu pierwszych trzech miesięcy po referendum brexitowym. Naukowcy oceniają, że Brytyjczycy działali w tej materii relatywnie spontanicznie.