Czas zmiany w polskich innowacjach

Niemal 400 dodatkowych ofert dla biznesu na badania, produkty i usługi. Nowi klienci, wyższy zysk i ukierunkowana na strategiczne obszary praca 4500 naukowców i inżynierów. To w skrócie podsumowanie dwóch lat działalności Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Publikacja: 27.05.2021 09:00

W konferencji z okazji drugiej rocznicy powstania Łukasiewicza wzięli udział (siedzą od lewej): Wojc

W konferencji z okazji drugiej rocznicy powstania Łukasiewicza wzięli udział (siedzą od lewej): Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii, i Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz

Foto: Fotorzepa, Aleksandra Majchrzak-Kucharska Aleksandra Majchrzak-Kucharska

Materiał powstał we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz

Powstanie Łukasiewicza zmieniło krajobraz innowacyjności Polski, udrażniając kontakt między nauką i biznesem. Dziś przedsiębiorcy szukający dla swojego pomysłu wsparcia naukowo-technologicznego, mają przed sobą zsieciowaną organizację badawczą, która jest w stanie przygotować w 15 dni roboczych ofertę obejmującą zakresem cały ciąg technologiczny.

Zakres prowadzonych prac rozwojowych obejmuje cztery obszary badań – kluczowe z punktu widzenia rozwoju gospodarki: zrównoważoną gospodarkę i energię, transformację cyfrową, inteligentną i czystą mobilność oraz zdrowie.

Kompleksowe rozwiązania

Łukasiewicz dostarcza przedsiębiorstwom kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Doskonałym przykładem na systemowe generowanie mechanizmów współpracy między nauką a biznesem jest system Wyzwań Łukasiewicza. Jest to innowacyjna formuła, w ramach której każde przedsiębiorstwo – o dowolnej skali i strukturze właścicielskiej – może poprzez formularz na stronie lukasiewicz.gov.pl zgłosić problem technologiczny, który może zostać rozwiązany w projekcie badawczo-rozwojowym.

Łukasiewicz w ciągu 15 dni roboczych bezpłatnie dostarcza alternatywne propozycje projektów podejmujących wyzwanie, a także rekomenduje zespoły ekspertów i zaplecze aparaturowe do prac B+R. Dodatkowo, jeżeli rozwiązaniem wyzwania jest gotowy, istniejący już w Łukasiewiczu produkt lub usługa (jak na przykład zlecenie certyfikacji lub badań zgodnie z normami), wówczas dzięki Wyzwaniom Łukasiewicza zostanie ona zaproponowana przedsiębiorcy w siedem dni roboczych.

W ramach Wyzwań Łukasiewicza istnieje też możliwość wskazania potencjalnego źródła dofinansowania badań ze środków krajowych i zagranicznych. Eksperci Łukasiewicza wspierają także przedsiębiorców w przygotowaniu wniosków w proponowanych konkursach.

– Zainteresowanie ofertą Łukasiewicza przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Dość powiedzieć, że liczba wyzwań rzuconych Łukasiewiczowi przez przedsiębiorstwa w samym I kwartale tego roku była porównywalna z liczbą za cały 2020 rok. A od początku uruchomienia programu Wyzwań Łukasiewicza złożyliśmy już niemal 400 ofert na badania, produkty i usługi – mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

– Dla nas to jednak wciąż za mało. Chcemy rozwijać Łukasiewicza i budować potencjał badawczy, który przełoży się na rosnącą liczbę wdrożeń innowacyjnych rozwiązań do polskiej gospodarki – podkreśla Piotr Dardziński.

Ludzie w centrum uwagi

Na potencjał Łukasiewicza składają się wiedza, doświadczenie oraz kompetencje 7000 pracowników, w większości naukowców i inżynierów, którym Łukasiewicz stwarza atrakcyjne warunki pracy i szansę na rozwój w nowych obszarach naukowych i komercjalizacyjnych. Tych najbardziej utalentowanych ma pomóc wskazać uruchomiony w ubiegłym roku Program Zarządzania Talentami. Jego celem jest zapewnienie wszechstronnie przygotowanej kadry do realizacji celów biznesowych poprzez jej intensywny rozwój.

Ale Łukasiewicz to już dziś atrakcyjne miejsce pracy dla wysokiej klasy naukowców, również tych, którzy swoje pierwsze kroki stawiali w renomowanych jednostkach badawczych w Niemczech, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. Do Łukasiewicza przyciąga ich możliwość realizacji ambitnych projektów badawczych, jak te prowadzone w jednym z instytutów należących do sieci, Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii.

– Zdecydowałem się na powrót do Polski po ponad 20 latach pracy naukowej w renomowanych ośrodkach badawczych w Europie: w Szwecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, m.in. na Uniwersytecie Cambridge, w Instytucie Karolinska oraz KIT (Karlsruhe Institute of Technology) – mówi dr. Michał Malewicz, lider Zespołu Badawczego Dynamiki Genomu w Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii z Wrocławia.

– Tej decyzji sprzyjało kilka czynników. W przypadku Łukasiewicz – PORT koronnym argumentem okazał się unikatowy model innowacji realizowany przez instytut, który łączy wysokiej klasy badania naukowe ze współpracą z biznesem. To rzadkość nawet na prestiżowych zachodnich uniwersytetach. Praca w instytucie Sieci Badawczej Łukasiewicz daje możliwość korzystania z całego zaplecza ułatwiającego wdrożenia efektów badań: technologicznego, które oznacza możliwość korzystania z najnowocześniejszego sprzętu, ale też z doradztwa ekspertów w zakresie komercjalizacji oraz wsparcia prawnego. To cały ekosystem ułatwiający transfer osiągnięć naukowych do przemysłu – podkreśla dr. Michał Malewicz.

Podsumowaniem najważniejszych wydarzeń z ostatnich dwóch lat jest przygotowany przez Sieć Badawczą Łukasiewicz „Raport Łukasiewicza 2019–2020. Nauka dla przyszłości". Przedstawia on organizację i kluczowe dokonania w czterech strategicznych perspektywach: klient, ludzie, procesy wewnętrzne i finanse. Prezentuje także wybrane informacje dotyczące zaangażowania Łukasiewicza w walkę z pandemią i aktywności w obszarze społecznej odpowiedzialności.

Raport dostępny jest na stronie lukasiewicz.gov.pl.

Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii

Bez innowatorów i innowacji nie ma rozwoju kraju. Bez nich zostaniemy w tyle globalnego wyścigu gospodarczego i technologicznego. Dziś wynalazki to w mniejszym niż kiedyś stopniu dzieło samotnych geniuszy. To z reguły efekt wysiłku większych zespołów, często współpracy wręcz kilkuset osób i kilku czy kilkunastu instytucji krajowych i międzynarodowych lub też interdyscyplinarnych badań zakrojonych na szeroką skalę. Dlatego powołaną do życia przed dwoma laty Sieć Badawczą Łukasiewicz uważam za jedną z najważniejszych instytucji dla przyszłości Polski. ?

Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki

Barierą we wdrażaniu innowacji pozostają niewystarczające powiązania między przedsiębiorstwami a organizacjami badawczymi oraz szkolnictwem wyższym i zawodowym. Wyzwaniem jest również zwiększenie liczby projektów pilotażowych ułatwiających wdrażanie zaawansowanych technologii do gospodarki. I to właśnie jest nasz najważniejszy cel, jednoznacznie określony w Krajowym Planie Odbudowy. ?

Materiał powstał we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz

Powstanie Łukasiewicza zmieniło krajobraz innowacyjności Polski, udrażniając kontakt między nauką i biznesem. Dziś przedsiębiorcy szukający dla swojego pomysłu wsparcia naukowo-technologicznego, mają przed sobą zsieciowaną organizację badawczą, która jest w stanie przygotować w 15 dni roboczych ofertę obejmującą zakresem cały ciąg technologiczny.

Pozostało 93% artykułu
Biznes
Polska Moc Biznesu: w centrum uwagi tematy społeczne i bezpieczeństwo
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii