Marchionne mnoży wartość Chryslera

Wartość rynkowa Chryslera zwiększyła się niemal pięciokrotnie w ciągu pierwszych 18 miesięcy zarządzania nim przez Fiata i prezesa Sergio Marchionne

Publikacja: 08.03.2011 14:51

Sergio Marchionne

Sergio Marchionne

Foto: Bloomberg

Chrysler Group LLC poinformował amerykańską komisję nadzoru giełdowego SEC, że w dniu 31 grudnia 2010 r. jego wartość wynosiła 4,8 mld dolarów. W czerwcu 2009 r., gdy zakończył proces sanacji i zrezygnował z ochrony przed wierzycielami był wart 996 mln dolarów.

Wtedy jego akcje ceniono po 1,66 dolarów, w końcu 2010 r. płacono po 7,95 dolarów.

Wzrostowi wartości rynkowej koncernu towarzyszyła zdecydowana poprawa sprzedaży samochodów w USA. W 2010 r. rynek zwiększył się o 11 proc., kończąc czteroletni okres spadków, który zmusił Chryslera i większego General Motors do drastycznej restrukturyzacji z pomocą państwa.

Wierzyciele Chryslera otrzymali 2 mld dolarów za rezygnację z roszczeń wobec koncernu na rzecz firmy powierniczej, która wspólnie ze związkiem United Auto Workers jest teraz właścicielem większościowego pakietu. Fiat ma 20 proc. i kieruje koncernem.

Dennis Virag z Automotive Consulting Group uważa za rozsądny awans Chryslera z 1 mld do 5 mld dolarów wartości, bo podobna zmiana nastąpiła w perspektywie gospodarczej i pozycji firm samochodowych. Analityk przewiduje, że w II półroczu wartość Chryslera może wzrosnąć do 7-8 mld dolarów dzięki kolejnym nowościom i dalszemu ożywieniu sprzedaży. W lutym wzrosła o 27 proc. Chrysler zyskał 13 proc.

Chrysler mas szansę awansować jeszcze bardziej, jeśli przekona konsumentów do jakości swych wyrobów.

Koncern prowadzi zaawansowane rozmowy z bankami w sprawie refinansowania około 7 mld dolarów, jakie musi zwrócić rządowi USA i Kanady. Porozumienie w tej sprawie utoruje drogę do pierwotnej oferty publicznej, dzięki której koncern wróci na rynek po raz pierwszy od 1998 r., gdy stał się własnością Daimlera.

Biznes
GPW: Spółki z sektora medycznego pod lupą
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Biznes
Wojna celna Trumpa zawieszona, przemysł w Europie się stabilizuje, a Wielka Brytania chce resetu z UE
Biznes
Sądne dni w sporze o imperium Zygmunta Solorza
Biznes
Ontario zakazuje prowadzenia interesów z firmami z USA. Silny cios w Elona Muska
Biznes
Szef MAP Jakub Jaworowski ostrzega spółki. Chodzi o wydatkowanie środków publicznych