Aktualizacja: 22.08.2020 15:06 Publikacja: 22.08.2020 12:27
Foto: Bloomberg
Firma Viber dostarczająca usługi internetowe (komunikator oraz aplikacja do prowadzenia rozmów telefonicznych) zamknęła swoje mińskie biuro. Dyrektor właściciela Viber - firmy Rakuten, zapowiedział w rozmowie z Forbes'em zakończenie inwestycji na rynku białoruskim.
Jamel Agaua powiedział amerykańskiemu magazynowi, że po nalotach reżimowej bezpieki na biura rosyjskiego Yandeksu i amerykańskiego Ubera postanowił natychmiast zamknąć biuro w Mińsku. „Nie wiedzieliśmy, dlaczego ci ludzie przejęli biura tamtych firm. Zdecydowaliśmy się ewakuować nasze biuro dla bezpieczeństwa - wyjaśnił Agaua. Dodał, że dwóch pracowników Vibera zostało aresztowanych podczas protestów. - Wspierają ich nasi adwokaci, ale nie sposób zrozumieć, dlaczego zostali zatrzymani. Nawet nie protestowali. Jeden znajdował się blisko miejsca, w którym aresztowano pozostałych i zabrano go razem z innymi. Inny był obserwatorem w lokalu wyborczym. Zadał kilka pytań kierownictwu lokalu wyborczego i po 20 minutach został aresztowany. Menadżer dodał, że jeden pracownik został już zwolniony, a drugi był hospitalizowany z poważnymi obrażeniami, ale nadal przebywa w areszcie. - W Viber nie zajmujemy się polityką. Czekamy, aż przemoc się skończy. Ludzie protestują pokojowo. A prawo do pokojowego protestu jest niezbędne. Jeśli nie możesz głośno powiedzieć, że się nie zgadzasz, to znaczy że nie masz wolności. Ludzie powinni mieć możliwość pokojowego wyrażenia swojego sprzeciwu. Jesteśmy przeciwni wszelkim formom przemocy. Białorusini sami muszą decydować o swojej przyszłości - podkreślił Jamel.
Wydarzenie Polska Moc Biznesu łączy przedsiębiorców, milionerów, małych przedsiębiorców, korporacje z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami i fundacjami. To miejsce wzajemnej inspiracji. W tym roku szczególnie wiele miejsca poświęcimy bezpieczeństwu i sprawom społecznym – zapowiada Artur Beck, pomysłodawca i producent wydarzenia Polska Moc Biznesu.
Spółka kontrolowana przez francuski rząd łamie polskie prawo i naraża polski Skarb Państwa na wielkie straty podatkowe – ostrzega Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Szarą Strefą Gier i Zakładów Wzajemnych „Graj Legalnie”.
Już 2 grudnia, na PGE Narodowym w Warszawie, odbędzie się Kongres Społeczno-Gospodarczy Polska Moc Biznesu 2024 – jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w kraju. Kongres łączy liderów biznesu, przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych i środowiska naukowego, by wspólnie kreować rozwiązania wspierające gospodarkę opartą na zrównoważonym rozwoju i społecznej odpowiedzialności.
Wioska na włoskiej Sardynii chce przyciągnąć nowych mieszkańców. Po wyborach prezydenckich w USA stawia na Amerykanów rozczarowanych wynikiem głosowania. Domy można kupić już za 1 euro.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wilno zainwestuje prawie 11,2 mln euro w rozbudowę fabrykę broni Giraites, co podwoi jej moce produkcyjne. W połowie roku rząd podpisał umowę z niemieckim Rheinmetall na budowę nowych zakładów amunicji, a we wrześniu z amerykańskim gigantem technologii obronnej Northrop Grumman International Trading.
Pod naciskiem Niemiec ojciec Marii Kalesnikawej zobaczył córkę w białoruskim więzieniu. Co rząd w Warszawie i Pałac Prezydencki robią dla uwolnienia dziennikarza, jednego z liderów mniejszości polskiej? Najwyższy czas, byśmy przywitali Poczobuta na wolności.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) poinformowała we wtorek o zatrzymaniu w Warszawie obywatela Białorusi podejrzewanego o usiłowanie dokonania podpalenia obiektu zlokalizowanego w Gdańsku. Mężczyźnie grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.
Białoruska opozycjonistka, skazana na 11 lat łagru za rzekomy udział w spisku mającym na celu "przejęcie władzy", po raz pierwszy od półtora roku spotkała się z rodziną.
Mają po kilka paszportów, starannie przygotowaną „legendę” i firmę w Łodzi. Ujawniamy, jak nad Wisłę trafiają funkcjonariusze wywiadu białoruskiego dyktatora.
Dwóch agentów Mińska pod fałszywą tożsamością wjechało do Polski. Inwigilują białoruską opozycję – ustaliło śledztwo Białoruskiego Centrum Śledczego, Cyberpartyzantów i „Rzeczpospolitej”.
– Komunikujemy sprawy jasno: jeśli nas zaatakujecie, będziemy walczyć o każdy centymetr naszego terytorium – mówi generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Sprawa jest delikatna. Ze społeczności Białorusinów czy Rosjan trzeba wyłowić tych złych, a nie podsycać przekonanie, że wszyscy są źli.
Dlaczego spada liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią? Wojsko wdrożyło nowy sposób działania, a bariera staje się w większym stopniu nie do przebycia, bo pokonując ją, można wpaść w niebezpieczną pułapkę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas