– 2013 r. rozpoczął się tak, jak zakończył się 2012 r. – wysokimi oczekiwaniami w odniesieniu do ożywienia na rynku M&A (fuzji i przejęć – red.), ale niewiele wskazywało wówczas na to, że będzie to realne. Dopiero w II kwartale ożywienie się zmaterializowało, głównie za sprawą postępującej konsolidacji sektora bankowego, pozostałości programu prywatyzacji oraz wycofywania się zagranicznych inwestorów w energetyce zrażonych biurokracją oraz niepewnością co do przyszłych regulacji w sektorze odnawialnych źródeł energii oraz ropy i gazu – czytamy w raporcie firm Exen, Bastion Group i Gide Loyrette Nouel, do którego dotarła „Rz".
Wśród największych transakcji ogłoszonych w pierwszym półroczu wskazać można przejęcie polskich aktywów Nordei przez PKO BP za 694 mln euro oraz zakup przez PGE i Energę Hydro farm wiatrowych Iberdroli i Dong Energy za ponad 440 mln euro.
Jacek Chwedoruk, zarządzający warszawskim biurem Rothschild, zaznacza, że kwartalne czy półroczne wahania wartości rynku M&A mogą być znaczące. – Nie spodziewam się jednak, by w całym 2013 r. poziom aktywności odbiegał znacząco od tego, co miało miejsce w minionym roku. Wartość rynku może okazać się nawet nieco wyższa – mówi.
Zdaniem autorów raportu ciekawie na rynku fuzji i przejęć zapowiadają się kolejne miesiące, gdyż zauważalny jest znaczący wzrost aktywności podmiotów przygotowujących transakcje. – Do niezwykle silnej grupy gotowych do odpalenia nowych transakcji M&A i ECM (kapitałowych – red.) należy dodać liczne odłożone wcześniej na półkę projekty, które zdają się powracać na stół, podobnie jak oferty publiczne, które zostały przełożone ze względu na słabe warunki na rynku kapitałowym – komentuje Grzegorz Stabiński, partner w Bastion Group (firma zajmuje się działalnością inwestycyjną i doradczą).
Sean Gibson z Exen ocenia, że najpopularniejszymi celami akwizycji będą średniej wielkości spółki działające w telekomunikacji, handlu detalicznym i medycynie. – Tylko w tej ostatniej branży do kupienia są m.in. Polmed, Scanmed, Grupa Nowy Szpital, Voxel i Enel-Med – wylicza. Ewentualnych większych transakcji spodziewa się zaś w sektorze bankowym, który opuścić może szereg zagranicznych podmiotów. – Do nowych właścicieli mogą trafić Bank BGŻ, Alior Bank, Bank Millennium, Bank BPH, a nawet polskie oddziały Credit Agricole i BNP Paribas – mówi. – Na przyszły kształt sektora bankowego istotny wpływ może mieć niechęć Komisji Nadzoru Finansowego do kolejnych zmian właścicielskich – zaznacza.