"Program szkoleniowy uwzględnia specyfikę pracy osób na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem ruchu na liniach kolejowych i będzie odpowiadał ich potrzebom" - zapewnił rzecznik. Chodzi o to, by kolejarze, którzy pełnią kluczową rolę w obsłudze ruchu pociągów i często mają do czynienia z niełatwymi sytuacjami nauczyli się, jak sobie z nimi radzić.
Rzecznik wyjaśnił, że to już kolejne szkolenie dla pracowników spółki, ponieważ PKP PLK podwoiła liczbę szkoleń i treningów dotyczących umiejętności pracy w stresie. Pilotażowe szkolenie dla blisko pięćdziesięciu dyżurnych ruchu, kierowców drezyn i maszynistów pojazdów kolejowych odbyło się w październiku w Częstochowie. "Tegoroczny temat szkoleń został zaproponowany na podstawie analizy potrzeb i ankiet podsumowujących wcześniejsze szkolenia z radzenia sobie w sytuacjach stresowych dla dyżurnych ruchu" - poinformował rzecznik.
Jak przypomniał Siemieniec, program zwiększania bezpieczeństwa na polskich torach obejmuje ponad 170 inicjatyw. Wśród nich są: inwestycje m.in. w modernizacje przejazdów, nowe rozjazdy, urządzenia do wykrywania usterek taboru, szkolenia dyżurnych i współpraca ze szkołami, oraz działania organizacyjne i techniczne, jak np. zakup rejestratorów rozmów na posterunkach ruchu.
PKP Polskie Linie Kolejowe są zarządcą sieci linii kolejowych. Firma udostępnia linie przewoźnikom, modernizuje tory, opracowuje rozkłady jazdy pociągów, prowadzi ruch pociągów i utrzymuje infrastrukturę kolejową. W gestii PKP PLK jest ponad 19 tys. km linii kolejowych.