Rolnicy z UE nie chcą płacić kar za nadprodukcję mleka. Będą protestować

Rolnicy w UE z branży mleczarskiej przygotowują się do protestów, które mają zapobiec płaceniu przez kraje członkowskie WE kar za nadprodukcję mleka w rozliczeniu 2012/2013.

Publikacja: 09.12.2013 18:14

Do protestów w tej sprawie dołączą także rolnicy z Polski.

Marian Sikora, Przewodniczący Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych ujawnił Rzeczpospolitej, że protesty w tej sprawie będą popierać także rolnicy z Polski.

Sikora, który zasiada także w Prezydium Copa – Cogeca (największej rolniczej organizacji w UE zrzeszającej ponad 13 mln rolników i kilkadziesiąt tysięcy organizacji) zapowiada nie tylko formalne protesty na papierze, które są już przygotowywane, ale także bardzo werbalne na ulicach Brukseli, w których będą brać udział rolnicy z Polski.

- Mamy nadzieję, że uda się w ten sposób zaoszczędzić trochę pieniędzy naszym rolnikom – mówi Marian Sikora. – Przecież to mleko zostało wyprodukowane, przerobione i sprzedane. Czyli było dobre. A teraz trzeba za to zapłacić jeszcze karę?

Sikora przyznaje, że kara dla Polski, która ma zapłacić do unijnej kasy za nadprodukcję mleka (czyli przekroczenie tzw. kwot mlecznych) w roku rozliczeniowym 2012/2013 w wysokości niespełna 16 mln zł jest niewielka.

Ale natychmiast dodaje: W skali kraju to rzeczywiście niewiele. Jednak dla poszczególnych rolników to już duże pieniądze. Tym ważniejsze w czasie kryzysu. Dlatego w czasie protestów w Brukseli będziemy popierać naszych kolegów z innych państw Unii i walczyć także o swoje interesy.

Agencja Rynku Rolnego ocenia, iż Polska będzie musiała zapłacić ponad 3,7 mld euro kary co daje około 15,6 mln złotych.

Według ARR można to uznać za sukces bowiem przekroczenie kwoty mlecznej jest niewielkie, bo to zaledwie 13 mln kg na skupione od producentów 9,821 mld kg czyli przekroczenie sięgnęło 0,14 procent.

Szacuje się, że swoje limity przekroczyło ponad 57 tysięcy dostawców hurtowych mleka w Polsce.

Jeśli protest rolników w Brukseli uda się to oni skorzystają na nim.

Sikora dopuszcza jeszcze jedno rozwiązanie w tej sprawie tj. zwiększenie kwot mlecznych. Wtedy rolnicy także nie musieliby płacić kar za nadprodukcję.

Do protestów w tej sprawie dołączą także rolnicy z Polski.

Marian Sikora, Przewodniczący Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych ujawnił Rzeczpospolitej, że protesty w tej sprawie będą popierać także rolnicy z Polski.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Biznes
Ciemne chmury nad amerykańską zbrojeniówką. Wykorzystają to firmy z Europy?
Biznes
Liczne biznesy Dmitrija Miedwiediewa. Gigantyczna posiadłość ukryta nad Wołgą
Biznes
Zespół Brzoski będzie działał do końca maja. Po 100 dniach zakończy pracę
Biznes
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta: do KPRM trafiła ocena skutków regulacji
Biznes
Inpost przejmuje brytyjską spółkę. Meloni w Białym Domu oczarowuje Trumpa