Polska zapłaci za nadmiar mleka

W roku 2013/2014 polscy producenci przekroczyli limit produkcji mleka o 1,7 proc. Walczą już jednak o to, aby nie płacić grożącej im za to kary.

Publikacja: 25.04.2014 17:41

Polska zapłaci za nadmiar mleka

Foto: Bloomberg

Kwota krajowa dostaw przysługująca Polsce w roku kwotowym 2013/2014 (skończył się 31 marca) zostanie przekroczona o ok. 170 mln kg, czyli o 1,7  proc. – podała w piątek Agencja Rynku Rolnego . Szacuje ona, że swoje limity przekroczyło ok. 56 tys. producentów mleka.

Zgodnie z prawem unijnym będą musieli zapłacić kary za nadmiar mleka. W roku kwotowym 2013/2014 wynoszą one 27,83 euro za 100 kilogramów mleka. To oznacza, że łączna kwota opłat w przypadku Polski wynieść może ok. 47 mln euro, co stanowi ok. 195 mln zł. Da to, według wstępnych wyliczeń, ok. 30 groszy za każdy kg mleka wprowadzony do obrotu ponad przysługującą kwotę.

- Kary za rok 2013/2014 będą dla polskich producentów bardziej dotkliwe niż rok wcześniej, gdy wyniosły 3,2 grosze na kilogram mleka – mówi „Rz" Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

KZSM walczy, aby Komisja Europejska zgodziła się anulowanie kar w ostatnich dwóch latach kwotowych (obowiązują od niemal 30 lat).

- Nie możemy dopuścić do tego, aby nasi producenci weszli z tak dużymi obciążeniami na uwolniony, a więc jeszcze bardziej konkurencyjny rynek – zaznacza Waldemar Broś.

UE uwolni swój rynek mleka 1 kwietnia 2015 roku.

Jeżeli nie uda się anulować kar, to KZSM proponuje, aby ich równowartość zastąpić wydatkami na inwestycje w produkcję. – Do rozliczenia nadwyżki trzeba by w tym wypadku przestawić faktury w ARR – wyjaśnia Waldemar Broś.

Na ostateczne podsumowanie roku kwotowego 2013/2014 ARR ma czas do 30 sierpnia 2014 r.

Biznes
Zełenski i Trump rozmawiają o zakończeniu wojny. Czy Prezydent zawetuje ustawę o składce zdrowotnej?
Materiał Partnera
Chcesz skalować swój e-biznes? PM Showcase Day to wiedza i relacje, które naprawdę działają!
Biznes
Gdzie wyrzucić karton po mleku? Nie wszyscy znają dobrą odpowiedź
Biznes
Uczelnie chronią zagranicznych studentów. „Zatrudnijcie adwokata, nie opuszczajcie USA”
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Biznes
Chiny zbliżają się do UE. Rekord na GPW. Ukrainie grozi niewypłacalność