Aktualizacja: 03.02.2015 11:12 Publikacja: 03.02.2015 11:12
Branża it będzie rosła szybciej niż rok temu
Foto: Rzeczpospolita
3,83 biliona dolarów – taką wartość osiągnie w bieżącym roku, według firmy badawczej Gartner, światowy rynek informatyczny. W porównaniu z zeszłym rokiem powiększy się o 2,4 proc. (z 3,74 bln dolarów). Tempo wzrostu będzie zatem nieco wyższe niż w 2014 r. gdy zmiana wyniosła 1,9 proc. i wielokrotnie większe niż w 2013 r. – tylko 0,2 proc.
Najszybciej rosnącym segmentem rynku IT ma być oprogramowanie dla firm. Jego sprzedaż powiększy się o 5,5 proc. w porównaniu z 2014 r. i osiągnie pułap 335 mld dolarów.
Prezydent Rosji Władimir Putin polecił swojemu gabinetowi przygotowanie się na powrót zachodnich firm na rosyjski rynek. Jak zaznaczył, krajowi producenci mają posiadać nad nimi „pewne korzyści” w ramach odwetu za sankcje.
W 2024 r. koncern Leonardo podpisał nowe zamówienia na ponad 20 mld euro. To wzrost o prawie 20 proc. w skali roku. Właściciel PZL Świdnik chwali się zyskiem w wysokości ponad 1,5 mld euro.
Negocjacje celne między UE a USA nabierają tempa, polski przemysł AGD traci pozycję lidera na rzecz Chin, a wydatki na obronność w Polsce wzrosną do 5% PKB w 2026 roku. Jakie konsekwencje przyniosą te zmiany dla gospodarki?
UE musi mądrze realizować swoją politykę dekarbonizacyjną. Gra toczy się o konkurencyjność europejskiej gospodarki – mówi Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca rady nadzorczej BNP Paribas i szefowa rady Chapter Zero Poland.
Wiele polskich firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Analitycy pytani o beneficjentów końca wojny, wskazują firmy z różnych branż. Jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły?
Kluczem do osiągnięcia przewagi stała się zdolność do pozyskiwania danych z lądu, powietrza, wody, kosmosu i cyberprzestrzeni, a następnie ich szybkiego przetwarzania i dostarczania do dowódców oraz żołnierzy – mówi generał Mary A. Legere, dyrektorka zarządzająca w Accenture Global Defense.
W polskim cyberbezpieczeństwie opieramy się na potencjale kadr. Świetnych, ale niewystarczających. Natomiast żeby stawić czoła nowej fali cyberzagrożeń, musimy być lepiej zorganizowani i proaktywni, oraz nauczyć się budować sojusze czy też partnerstwa strategiczne. To koncept nad Wisłą wciąż nieodkryty – mówi Artur Józefiak, ekspert Accenture.
Doradczy gigant Accenture, który zatrudnia na świecie prawie 700 tysięcy pracowników, w tym 2,3 tysiąca w Rosji zdecydowało się na zakończenie działalności w tym kraju.
W ciągu najbliższych trzech lat dynamika rozwoju technologii cyfrowych będzie rosła w bezprecedensowym tempie.
Taką opinię powtarzali przedstawiciele wielkich amerykańskich koncernów na konferencji w Nowym Jorku o inwestycjach w naszym kraju.
Już ok. 140 tysięcy informatyków pracuje w Polsce w firmach świadczących usługi IT. Centra otwierają u nas znane światowe spółki, które coraz częściej wchodzą też do mniejszych miast.
Za trzy lata już co druga firma przynajmniej 50 proc. zakupów chce realizować właśnie online
Ponad 60 proc. Polaków przyznaje, że o ofercie firmy, ?z której usług skorzystali w ostatnim roku, dowiedzieli się z reklam drukowanych, w tym tych zamieszczanych w prasie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas