Używanie przeterminowanych leków może być niebezpieczne dla zdrowia. Należy więc je wyrzucić. Pozbyć trzeba się jednak nie tylko specyfików, których termin ważności już minął, ale również tych, które otwarte są dłużej niż wynika to ze wskazań na ulotce. Do wyrzucenia nadają się ponadto leki, które były źle przechowywane – m.in. w zbyt wysokiej temperaturze lub z narażeniem na nadmierne działanie promieni słonecznych – bądź używane bez zachowania podstawowych zasad higieny, a więc np. syropy pite prosto z butelki.
Czytaj więcej
Dzięki odpowiedniej segregacji odpadów możliwe jest ich ponowne przetworzenie, zmniejszenie ich ilości i ograniczenie liczby nielegalnych wysypisk. Nie każdy jednak wie, jak robić to prawidłowo. Problematyczne mogą być na przykład blistry po lekach.
Co zrobić z przeterminowanymi lekami? Dlaczego nie można wyrzucić ich do zwykłego śmietnika?
Warto regularnie przeglądać domowe zapasy leków i sprawdzać, które z nich straciły już ważność. Ich zażycie przez pomyłkę może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. W związku z tym należy się ich pozbyć. W jaki sposób? Co zrobić z przeterminowanymi lekami? Gdzie i jak wyrzucić leki?
Okazuje się, że nie można wyrzucić ich do zwykłego śmietnika, ponieważ może to być niekorzystne dla środowiska. Wszystko z powodu zawartych w nich substancji chemicznych, które mogą skazić glebę, a tym samym zagrozić żyjącym w nich roślinom i zwierzętom.
Nie można również wyrzucić lub wylać przeterminowanych leków do toalety czy umywalki, ponieważ oczyszczalnie ścieków nie są przygotowane na filtracje tego rodzaju substancji, a ich przedostanie się do wód gruntowych, grozi skażeniem. Poza tym wyrzucone w ten sposób leki mogą wpłynąć na wzrost odporności bakterii na antybiotyki.