Wymiany aktywami nie będzie. Bruksela zabrania transakcji z Rosjanami

Komisja Europejska zakazała obywatelom i podmiotom prawnym krajów członkowskich udziału w wymianie aktywami z Rosjanami. Decyzja niweczy plany Kremla, który na 12 sierpnia ogłosił wymianę aktywami między inwestorami z Rosji i zagranicy.

Publikacja: 25.07.2024 13:20

Wymiany aktywami nie będzie. Bruksela zabrania transakcji z Rosjanami

Foto: AFP

Zgodnie z wyjaśnieniami Dyrekcji Generalnej Unii ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Rynków Kapitałowych (DG FISMA) opublikowanymi przez Komisję Europejską, osobom fizycznym i prawnym z krajów UE nie wolno uczestniczyć w rosyjskim programie wymiany aktywów pomiędzy inwestorami.

Dekret Putina już nieaktualny

„Osoby i podmioty z UE będą miały zakaz udziału w (rosyjskim — red.) programie wymiany aktywów ze względu na zaangażowanie w to rosyjskiego NSD (Krajowego Depozytu Rozliczeniowego)” – stwierdziła KE w opublikowanym 24 lipca komunikacie. „Wszystkie fundusze i zasoby gospodarcze będące własnością NSD, będące w jego posiadaniu lub kontrolowane przez tę instytucję muszą zostać zamrożone i nie można udostępniać żadnych funduszy ani zasobów gospodarczych na tę (wymianę – red.) bezpośrednio lub pośrednio” – tłumaczy Bruksela.

Czytaj więcej

Kreml bierze się za aktywa zagranicznych inwestorów

W listopadzie 2023 r. Putin podpisał dekret, który stanowił, że inwestorzy z Rosji będą mogli sprzedać nierezydentom zablokowane zagraniczne papiery wartościowe za kwotę nie większą niż 100 tysięcy rubli. Z kolei nierezydenci mogą na zakup tych papierów wykorzystywać środki z rachunków typu C (na te rachunki wpływają wpłaty z tytułu rosyjskich papierów wartościowych będących w posiadaniu cudzoziemców).

Pieniędzy z rachunków typu C nie można wypłacić i swobodnie wykorzystać, jednak za ich pomocą można dokonywać obowiązkowych płatności – kar, opłat za prowadzenie rachunków i innych. Aby wdrożyć mechanizm wymiany, władze rosyjskie są gotowe odblokować część środków na rachunkach typu C, a cudzoziemcy będą mogli także wycofać wszystkie aktywa zakupione od Rosjan bez uzyskania zgody strony rosyjskiej.

Akcje Tesli czy Microsoftu zamrożone w Rosji

Wobec decyzji KE rosyjski pomysł stał się bezwartościowy. Komisja Europejska wyraziła twarde stanowisko w sprawie wymiany po tym, jak 12 czerwca 2024 r. NSD został objęty amerykańskimi sankcjami blokującymi. Sankcje unijne na tę instytucje obowiązywały od czerwca 2022 r, ale nic z tego nie wynikało. Wcześniej organy Komisji Europejskiej nie wypowiadały się oficjalnie na temat możliwości udziału osób z UE w procedurze wymiany majątku z Rosjanami.

Czytaj więcej

Chiny mają gospodarkę Rosji w garści. Zależność między krajami rośnie

Transakcje wymiany aktywów pomiędzy inwestorami rosyjskimi i zagranicznymi powinny nastąpić 12 sierpnia 2024 r. – poinformował organizator tej wymiany, brokerska firma Izba Inwestycyjna. Wcześniej planowano, że wnioski od nierezydentów będą przyjmowane do 5 lipca, a rozliczenie transakcji nastąpi do 29 lipca. Terminy zostały jednak przedłużone „na wniosek potencjalnych nabywców nierezydentów” – wyjaśnił broker.

W rzeczywistości to Rosjanom bardziej zależało na wymianie. Jak podał organizator, rosyjscy inwestorzy zaoferowali wykup aktywów o łącznej wartości 35 miliardów rubli. Łącznie do sprzedaży wystawiono około 2,5 tys. rodzajów aktywów, z czego większość stanowiły akcje i kwity depozytowe na akcje zagranicznych emitentów, m.in. akcje Alphabetu, Tesli i Microsoftu.

Czytaj więcej

Prezes Banku Rosji: jesteśmy gotowi na nowe sankcje

Broker zapewniał, że mechanizm wymiany jest zaprojektowany w taki sposób, aby zminimalizować rolę w nim NSD. „NSD nie pobiera opłat za rozliczenia w ramach procedury odkupu zagranicznych papierów wartościowych. Powinno to zapewnić inwestorom zagranicznym dodatkowy komfort w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących sankcji. Rola NSD ma charakter techniczny i polega na prowadzeniu ewidencji transakcji. Rozliczenia gotówkowe w trakcie handlu będą odbywać się poza NSD” – wyjaśnił przedstawiciel organizatora.

Zgodnie z wyjaśnieniami Dyrekcji Generalnej Unii ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Rynków Kapitałowych (DG FISMA) opublikowanymi przez Komisję Europejską, osobom fizycznym i prawnym z krajów UE nie wolno uczestniczyć w rosyjskim programie wymiany aktywów pomiędzy inwestorami.

Dekret Putina już nieaktualny

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rafał Brzoska zapowiada: co drugi nowy paczkomat nie będzie miał ekranu
Biznes
Wojsko wielkie, ale małe. Szczyt dużych zakupów uzbrojenia za nami
Biznes
Aukcja 5G 2.0 o krok bliżej. Co się może wydarzyć?
Biznes
Polski producent ceramiki inwestuje 15 mln hrywien w Ukrainie. Chce się tam rozwijać
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Biznes
Producenci gier szykują się na gorącą jesień
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki