Kłopotliwy ślad węglowy dla spółek giełdowych

Giełdowe spółki jeszcze sporo muszą zrobić, aby emitowane przez nie gazy cieplarniane przestały w sposób istotny oddziaływać na klimat i środowisko.

Publikacja: 29.04.2024 04:30

Kłopotliwy ślad węglowy dla spółek giełdowych

Foto: Adobe Stock

Największym polskim emitentem gazów cieplarnianych (GHG) nadal jest grupa kapitałowa PGE. Wprawdzie w 2023 r. koncern mocno ograniczył swoje oddziaływanie na klimat, jego łączny ślad węglowy spadł o 18,5 proc., ale nadal był ogromny (57,4 mln ton ekwiwalentu CO2).

Grupa w niedawno opublikowanym sprawozdaniu niefinansowym przekonuje, że realizuje działania nakierowane na redukcję emisji, przy czym dynamika tego procesu uzależniona jest od harmonogramów realizacji inwestycji oraz bieżącego zapotrzebowania Polski na prąd i ciepło. Systematycznie stara się zwiększać produkcję opartą na OZE i ograniczać tę opartą na kopalinach. W tym celu PGE realizuje inwestycje zmierzające m.in. do transformacji w ciepłownictwie i energetyce konwencjonalnej. Jakie ma konkretnie plany, spółka nie odpowiedziała.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Biznes
Apel do Elona Muska w sprawie Polski. Rafał Brzoska: Jesteśmy jak Mongolia?
Biznes
Na stole 16. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Mocno uderzy w aluminium i LNG
Biznes
SpaceX wyniosło na orbitę najmniejszego polskiego satelitę. Zbudowali go studenci
Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych