Zmiany klimatu wywołały dotkliwy brak śniegu zimą, a ośrodki sportów zimowych działające w modelu ekonomicznym z lat 60. i 70. są ważnym czynnikiem gospodarki.
Raport Trybunału był więc oczekiwany z dużym zainteresowaniem. Dokument liczący 147 stron firmowany przez pierwszego prezesa Pierre Moscovici stwierdza jednoznacznie: model francuskich ośrodków narciarskich funkcjonujących według modelu z lat 60. i 70. przeżył się i nie jest w stanie sprostać nowym realiom. To wynik ustawy z 1985 r., która nadała główną rolę gminom. To one eksploatują bezpośrednio szlaki narciarskie albo zlecają to wybranym firmom prywatnym.
Trybunał i jego 5 izb regionalnych postanowiły ocenić wpływ zmian klimatu na zimową turystykę w górach i dostosowanie się ośrodków do nowej rzeczywistości. Od listopada 2022 prowadzono audyty finansowe w 42 miejscowościach (Alpy, Pireneje. Masyw Centralny, Jura) uznanych za reprezentacyjne pod względem całej gamy problemów, równolegle tworzono bazę danych dotyczącą niemal wszystkich 200 ośrodków sportów zimowych we Francji. Te działania nadzorowały uczelnie zajmujące się zmianą klimatu.
Czytaj więcej
Zmiany klimatu mogą położyć kres funkcjonowaniu europejskich ośrodków narciarskich. Może bowiem z...
- Ten raport tworzący bazę danych klimatycznych, prawnych i finansowych jest nowatorski i przydatny w swej metodzie, bo pozwała wydawać pełne oceny liczbowe dotyczące dostosowania się terenów górskich do zmian klimatu — stwierdził prezes Moscovici.