Viktor Orbán mięknie. Broń trafi szybciej na Ukrainę

Węgry zrezygnują ze sprzeciwu wobec utworzenia specjalnego funduszu wsparcia wojskowego dla Ukrainy z rocznym budżetem 5 miliardów euro. Otwiera to drogę do porozumienia w sprawie stałych dostawy broni do Kijowa.

Publikacja: 25.01.2024 19:53

Viktor Orbán mięknie. Broń trafi szybciej na Ukrainę

Foto: AFP

Na spotkaniu ambasadorów Unii Europejskiej w środę 24 stycznia strona węgierska oświadczyła, że ​​nie będzie przeszkadzać w osiągnięciu konsensusu, dowiedziała się w Brukseli agencja Bloomberg. Utworzenie nowego funduszu stało się pilne, ponieważ Unia spóźnia się z dostawą dla Ukrainy 1 miliona pocisków artyleryjskich. Ma na to czas do marca, a finansowanie ze Stanów Zjednoczonych pozostaje zablokowane w Kongresie. W tym samym czasie Rosja, oprócz własnej produkcji, otrzymała około 1 miliona pocisków z Korei Północnej.

Decyzja Węgier oznacza zmianę stanowiska, gdyż wcześniej prorosyjski rząd Viktora Orbána sprzeciwiał się aktualizacji Europejskiego Funduszu Pokoju, za pośrednictwem którego dokonywane są zwroty dla krajów członkowskich po wysłaniu broni na Ukrainę.

Czytaj więcej

Gazowy szantaż premiera Słowacji. Gaz z Rosji za broń z Unii

Węgry wciąż blokują przekazanie Ukrainie ósmej transzy pomocowej o wartości 500 mln euro na zakup broni. Jednak i tutaj widać pęknięcie. Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział, że jego kraj może poprzeć uwolnienie tych pieniędzy, po spotkaniu 29 stycznia ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmitrijem Kułebą. 

Jaka będzie cena węgierskiego ustępstwa, można się jedynie domyśleć. Budapeszt chce, by Kijów umożliwił tranzyt rosyjskiego gazu także w 2025 roku, czyli po wygaśnięciu umowy tranzytowej. Ukraińskie władze wiele razy potwierdzały, że z rosyjskim agresorem umowy nie przedłużą.

Unia bardzo spóźniona z pomocą

Komisja Europejska chce utworzyć specjalny fundusz w ramach Europejskiego Funduszu Pokoju na zakup broni dla Ukrainy w wysokości do 5 miliardów euro rocznie przez kolejne cztery lata (łączna kwota powinna wynieść 20 miliardów euro). W sierpniu 2023 r. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Josep Borrell wyraził nadzieję, że zatwierdzenie tego funduszu na lata 2024-2027 z roczną alokacją 5 mld euro na cele zbrojeniowe nastąpią przed końcem roku. Jednak Węgry w dalszym ciągu blokują zatwierdzenie ósmej transzy Europejskiego Funduszu w wysokości 500 mln euro na zakup broni dla Ukrainy. Decyzja ta nie została zatwierdzona od wiosny 2023 r W grudniu 2023 r. Euractiv poinformował, że Unia Europejska nie może dojść do porozumienia w sprawie utworzenia „specjalnego funduszu”. Według dziennikarzy oba kraje rozważają możliwość potencjalnej reformy Europejskiego Funduszu Pokoju. Niemcy i Francja, obwiniły się nawzajem w niedostarczeniu Ukrainie wystarczającej ilości broni. W styczniu Paryż podpisał z Kijowem umowę o gwarancjach bezpieczeństwa, co oznacza zwiększenie dostaw francuskiej broni na Ukrainę. 

Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Trump czy Harris? Rynki obstawiają wynik wyborów w USA
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Biznes
Nadchodzi dobry koniec roku dla polskiej zbrojeniówki
Biznes
Jaka jest w Polsce sytuacja firm na tle Europy? Najnowsze badania
Biznes
IKEA zapłaci 6 mln euro odszkodowania więźniom z NRD. Co z innymi firmami?
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Nowa strategia cyfryzacji – priorytety rządu pod ostrzałem ekspertów