W obszernym apelu, skierowanym w środę do rządzących, Rada Przedsiębiorczości, skupiająca największe organizacje biznesowe w Polsce, tłumaczy, że kluczem do sukcesu każdej gospodarki wolnorynkowej jest intensyfikacja działań pozwalających na rozbudowę i unowocześnianie mocy produkcyjnych przedsiębiorstw. Tymczasem – w jej ocenie – choć ostatnie lata przyniosły liczne zapewnienia administracji, że problematyka inwestycji w rozwój jest dostrzegana i uznawana za priorytetową, to jednocześnie wciąż prowadzone są liczne działania w sferze prawotwórczej, jak i stosowania prawa, utrudniające lub wręcz uniemożliwiające rozwój przedsiębiorstw.
Czytaj więcej
We wtorek Beata Stelmach, menadżerka z bogatym doświadczeniem w sektorach publicznym i prywatnym, członkini rad nadzorczych spółek giełdowych, zrezygnowała z zasiadania w Radzie do spraw przedsiębiorczości przy prezydencie.
Co decyduje o inwestycjach w Polsce
– Ten dysonans pozwala wysnuć domysł, iż administracja nie ma właściwego rozeznania w pragmatyce działania przedsiębiorstw i nie ma pełnego zrozumienia czynników, jakie brane są pod uwagę w procesie planowania i realizacji inwestycji. Jest to ważne szczególne w ostatnich trzech latach, gdzie na ryzyka rynkowe nałożyły się ryzyka pandemiczne oraz ryzyka związane z wojną za naszą wschodnią granicą – pisze Rada Przedsiębiorczości.
I tłumaczy, że żeby doszło do planowania, a następnie realizacji procesu rozwoju czy unowocześniania mocy produkcyjnych, muszą być spełnione dwa warunki konieczne. Pierwszym z nich jest uświadomienie sobie przez danego wytwórcę, że posiadane przez zakład moce produkcyjne nie są wystarczające do realizacji spodziewanego strumienia zamówień pod względem ilościowym lub jakościowym. Warunkiem drugim jest silne przekonanie, że okoliczności otoczenia prawno-gospodarczego w okresie przygotowania, realizacji i rozruchu inwestycji nie ulegną istotnemu pogorszeniu.
Czytaj więcej
Potrzebna jest poprawa klimatu wokół przedsiębiorczości w Polsce i stabilne warunki prowadzenia biznesu. Ale też rzetelny dialog społeczny i inwestycje. No i pieniądze z KPO – mówi Rafał Dutkiewicz, nowy prezes Pracodawców RP.