Aktualizacja: 22.11.2024 02:14 Publikacja: 31.05.2023 14:22
Beata Stelmach
Foto: materiały prasowe
Zrezygnowała pani z zasiadania w Radzie do spraw przedsiębiorczości przy prezydencie. Dlaczego?
Rada do spraw przedsiębiorczości funkcjonuje od kilku lat. Nasze dyskusje i prace zawsze były bardzo merytoryczne. To wyjątkowo zróżnicowany skład członków, pochodzących zarówno z biznesu, jak i ze środowiska akademickiego. Przyświecało nam od samego początku założenie, że jest to praca absolutnie apolityczna, że działamy na rzecz poprawy środowiska gospodarczego, poprawy warunków funkcjonowania prywatnego biznesu w Polsce, ale też szukamy pomysłów na to, jak wspierać polskie firmy i zwiększać ich konkurencyjność za granicą. Nasze rekomendacje skutkowały podjęciem wielu inicjatyw promujących przedsiębiorczość i gospodarczą ekspansję. Nasze merytoryczne dyskusje opierały się o kompetencje i doświadczenia wszystkich członkiń i członków Rady. Wątek polityczny, na szczęście, nigdy nie zaburzył naszych obrad. Jednak w bieżącej sytuacji, gdy na dobre rozpędza się kampania wyborcza, przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta ustawa w sprawie badania wpływów rosyjskich w Polsce, narusza w mojej ocenie demokratyczne ramy funkcjonowania państwa i wpisuje się wprost w batalię polityczną. Ta ustawa burzy podstawy demokratycznego państwa. Nie godzę się na to, by zaufanie do polskiego rynku, ten sukces gospodarczy, za który świat nas podziwia, okupiony od początku transformacji ogromnym wysiłkiem i masą wyrzeczeń polskich przedsiębiorców i obywateli na rzecz budowy wolnego rynku i demokracji były wystawione na szwank w ramach politycznych rozgrywek. Dlatego podjęłam decyzję o rezygnacji z zasiadania w Radzie, która jest organem doradczym prezydenta. Ta decyzja nie ma związku z moimi poglądami politycznymi, one się nie zmieniły, w pracy kieruję się przede wszystkim profesjonalizmem.
Wydarzenie Polska Moc Biznesu łączy przedsiębiorców, milionerów, małych przedsiębiorców, korporacje z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami i fundacjami. To miejsce wzajemnej inspiracji. W tym roku szczególnie wiele miejsca poświęcimy bezpieczeństwu i sprawom społecznym – zapowiada Artur Beck, pomysłodawca i producent wydarzenia Polska Moc Biznesu.
Spółka kontrolowana przez francuski rząd łamie polskie prawo i naraża polski Skarb Państwa na wielkie straty podatkowe – ostrzega Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Szarą Strefą Gier i Zakładów Wzajemnych „Graj Legalnie”.
Już 2 grudnia, na PGE Narodowym w Warszawie, odbędzie się Kongres Społeczno-Gospodarczy Polska Moc Biznesu 2024 – jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w kraju. Kongres łączy liderów biznesu, przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych i środowiska naukowego, by wspólnie kreować rozwiązania wspierające gospodarkę opartą na zrównoważonym rozwoju i społecznej odpowiedzialności.
Wioska na włoskiej Sardynii chce przyciągnąć nowych mieszkańców. Po wyborach prezydenckich w USA stawia na Amerykanów rozczarowanych wynikiem głosowania. Domy można kupić już za 1 euro.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wilno zainwestuje prawie 11,2 mln euro w rozbudowę fabrykę broni Giraites, co podwoi jej moce produkcyjne. W połowie roku rząd podpisał umowę z niemieckim Rheinmetall na budowę nowych zakładów amunicji, a we wrześniu z amerykańskim gigantem technologii obronnej Northrop Grumman International Trading.
Kandydat PiS będzie średni, jeśli nie słaby. Ale to nie oznacza, że nie okaże się też groźny, a KO ma już zwycięstwo w kieszeni: do wiosny 2025 roku jeszcze bardzo daleko.
Radni Wrocławia nie zgodzili zająć się projektem uchwały wzywającej prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka do podania się do dymisji, o co wnioskował klub Prawa i Sprawiedliwości. A aktywiści z całej Polski chcą, aby nie zmieniano przepisów w sprawie zasiadania prezydentów, burmistrzów i wójtów w radach nadzorczych miejskich spółek ani o dwukadencyjności włodarzy miast i gmin.
Telewizja Republika poinformowała nieoficjalnie, że szef Instytutu Pamięci Narodowej, Karol Nawrocki, został wskazany jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich. Rzecznik PiS Rafał Bochenek: "Nie zapadła w tej sprawie ŻADNA decyzja".
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Matt Gaetz odrzucił nominację Donalda Trumpa na stanowisko prokuratora generalnego, twierdząc, że jego kandydatura „odciąga uwagę od kluczowej pracy” związanej z przekazaniem władzy Trumpowi.
Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował, że wysłał do prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa list, w którym wspomniał między innymi o kwestii reparacji za szkody wyrządzone Polsce przez Niemcy w czasie II wojny światowej.
Piotr Pogonowski, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, uporczywie nie stawia się na wezwania sejmowej komisji. Szkopuł w tym, że jeden sąd wydał dwa odmienne postanowienia w sprawie jego stawiennictwa.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wszczął w czwartek procedurę odwołania sędziego Jacka Przyguckiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Suwałkach oraz sędziego Jacka Szredera z funkcji wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Obaj zostali zawieszeni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas