Microsoft dołącza do polowania na rosyjskich zbrodniarzy

Amerykański gigant Microsoft zapewni Ukrainie bezpłatny dostęp do swojej platformy chmurowej Azure. Microsoft usprawni też gromadzenie i analizę dowodów rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. Ustalenie pełnego łańcucha sprawców rosyjskich zbrodni jest niemożliwe bez wykorzystania metod OSINT - wywiadu opartego na otwartych danych.

Publikacja: 20.02.2023 12:51

Uczestnicy karnawału ubrani w barwy Ukrainy przed platformą przedstawiającą Władimira Putina biorące

Uczestnicy karnawału ubrani w barwy Ukrainy przed platformą przedstawiającą Władimira Putina biorącego krwawą kąpiel w wannie podczas karnawałowej parady ulicznej W Różany Poniedziałek w Düsseldorfie

Foto: AFP

Stosowna decyzja została uzgodniona podczas spotkania w Monachium, prokuratora generalnego Ukrainy Andreya Kostina i wiceprezesa Microsoft Brada Smitha, informuje agencja Unian.

„Skala rosyjskich zbrodni wojennych wymaga najnowocześniejszych cyfrowych rozwiązań do gromadzenia i analiz dowodów. Serdecznie dziękuję za zapewnienie bezpłatnego dostępu do najnowocześniejszej platformy Microsoft Azure. Hojny gest Microsoftu wspierający Ukrainę zwiększy zdolność ukraińskich prokuratorów i śledczych do prowadzenia dochodzeń w sprawie okrucieństw popełnionych przez rosyjskie wojsko” – powiedział ukraiński prokurator.

Czytaj więcej

Rosja obchodzi sankcje. "Puste" laptopy i pirackie oprogramowanie

Prace nad stworzeniem międzynarodowego trybunału, który osądzi rosyjskie zbrodnie i zbrodniarz z Putinem na czele trwają na Ukrainie od jesieni 2022. Porozumienie wspierające utworzenie trybunału podpisało 11 państw.

W przygotowaniu umowy pomaga mocny zespół prawników międzynarodowych. Są w nim m.in. Philip Sands - który wcześniej opracował mechanizm pracy Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Jest też Antoine Garapon, szef Francuskiego Instytutu Prawa, który był profesorem prawa prezydenta Macrona. Pomaga Geoffrey Nice, prokurator, który sądził Slobodana Miloszevicia oraz Mark Ellis szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników.

Miesiąc temu dołączyły Niemcy. Annalena Baerbock szefowa niemieckiego MSZ zapowiedziała, że nowy trybunał specjalny w Hadze powinien być „dodatkiem do Międzynarodowego Trybunału Karnego (TMK) w sprawach, w których ten nie może działać z powodu luki w prawie”. Niemcy dążą do „zapewnienia Ukrainie międzynarodowego wsparcia w tworzeniu takiego specjalnego trybunału”

Czytaj więcej

Rosyjscy hakerzy intensyfikują działania. Na liście Polska

„Mógłby to być sąd oparty na ukraińskim kodeksie karnym” – powiedział Baerbock, dodając, że mógłby zostać uzupełniony „elementami międzynarodowymi” i zlokalizowany poza Ukrainą, utworzony przy „wsparciu finansowym partnerów”, obsadzony przez „prokuratorów i sędziów z różnych krajach, aby zapewnić jego bezstronność i legitymację”.

Agencja Unian przypomina, że pod koniec marca 2022 roku pracownicy Microsoftu wezwali kierownictwo do całkowitego zaprzestania działalności koncernu w Rosji.

W marcu 2022 roku Microsoft wstrzymał sprzedaż nowych produktów i usług w Rosji, ale nadal wspierał dotychczasowych klientów i utrzymywał tam biura.

W czerwcu okazało się, że Microsoft Corporation dołączył do listy znanych firm technologicznych, które redukują lub nawet opuszczają Rosję po inwazji na Ukrainę.

Microsoft Corporation przedłużył wsparcie dla Ukrainy do końca 2023 roku i zapowiedział udzielenie pomocy technologicznej za 100 mln dolarów.

Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych
Biznes
Walka o lepszy ład korporacyjny w spółkach z udziałem Skarbu Państwa
Biznes
Polska odkręca kurek z pieniędzmi na AI. Chodzi o miliardy złotych
Biznes
Pragmatyczna transformacja – dobre rozwiązanie na trudny czas