Uchodźcy z Ukrainy korzystający z naszego systemu ochrony zdrowia doceniają fakt, że jest on bezpłatny. Tym, co stanowi dla nich największą barierę w dostępie do świadczeń zdrowotnych, jest brak odpowiednich informacji dotyczących np. zasad ich udzielania. To właśnie dopasowanie informacji do odbiorcy oraz przekazywanie jej w zrozumiały dla niego sposób i za pośrednictwem kanałów, z których dana grupa najczęściej korzysta, stanowi jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi nasz system ochrony zdrowia.
Takie m.in. wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie, Urząd Statystyczny w Lublinie i Światową Organizację Zdrowia. Ich wyniki przedstawiono podczas konferencji „Health of refugees from Ukraine in Poland 2022. Survey findings”, która wczoraj odbyła się w GUS.
Czytaj więcej
Wraz z napływającą falą uchodźców pojawia się duża grupa osób, które zostają włączone do polskiego systemu opieki zdrowotnej.
W badaniu uczestniczyło ok. 5 tys. uchodźców z Ukrainy. Pilotaż przeprowadzono w okresie kwiecień–maj 2022, badanie właściwe – czerwiec–sierpień 2022.
Wynika z niego, że z usług systemu ochrony zdrowia skorzystało 37,3 proc. uchodźców. W ponad 40 proc. przypadków porady dotyczyły schorzeń o charakterze przejściowym. Niecałe 40 proc. ankietowanych wskazało, że potrzebowało opieki z związku z chorobą przewlekłą, na którą cierpią. Niespełna 20 proc. przypadków pomoc dotyczyło opieki dentystycznej.