Za mało informacji dla uchodźców. Ukraińcy doceniają polską służbę zdrowia

Polski system ochrony zdrowia stanął przed wyzwaniem zapewnienia opieki uchodźcom. Jak ich zdaniem sobie radzi? Z czym borykają się Ukraińcy mieszkający u nas?

Publikacja: 14.12.2022 03:00

Za mało informacji dla uchodźców. Ukraińcy doceniają polską służbę zdrowia

Foto: Adobe stock

Uchodźcy z Ukrainy korzystający z naszego systemu ochrony zdrowia doceniają fakt, że jest on bezpłatny. Tym, co stanowi dla nich największą barierę w dostępie do świadczeń zdrowotnych, jest brak odpowiednich informacji dotyczących np. zasad ich udzielania. To właśnie dopasowanie informacji do odbiorcy oraz przekazywanie jej w zrozumiały dla niego sposób i za pośrednictwem kanałów, z których dana grupa najczęściej korzysta, stanowi jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi nasz system ochrony zdrowia.

Takie m.in. wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie, Urząd Statystyczny w Lublinie i Światową Organizację Zdrowia. Ich wyniki przedstawiono podczas konferencji „Health of refugees from Ukraine in Poland 2022. Survey findings”, która wczoraj odbyła się w GUS.

Czytaj więcej

Napływ uchodźców zwiększy popyt na leki

W badaniu uczestniczyło ok. 5 tys. uchodźców z Ukrainy. Pilotaż przeprowadzono w okresie kwiecień–maj 2022, badanie właściwe – czerwiec–sierpień 2022.

Wynika z niego, że z usług systemu ochrony zdrowia skorzystało 37,3 proc. uchodźców. W ponad 40 proc. przypadków porady dotyczyły schorzeń o charakterze przejściowym. Niecałe 40 proc. ankietowanych wskazało, że potrzebowało opieki z związku z chorobą przewlekłą, na którą cierpią. Niespełna 20 proc. przypadków pomoc dotyczyło opieki dentystycznej.

Wśród schorzeń przewlekłych, które najczęściej były przyczyną zgłaszania się Ukraińców do lekarzy w Polsce, największą grupę stanowiły choroby układu sercowo-naczyniowego (blisko 18 proc.), cukrzyca (nieco ponad 6 proc.), nowotwory i choroby płuc – nieco ponad 4 proc. Wiele osób wskazywało na inne, nieokreślone schorzenia.

Wśród barier w dostępie do opieki zdrowotnej uchodźcy z Ukrainy zdecydowanie najczęściej wskazywali bariery informacyjne. Wskazało je 50 proc. ankietowanych. Na dalszym planie pojawiły się takie problemy, jak koszt usług (ponad 30 proc. wskazań) czy bariery logistyczne.

Ukraińców pytano też o poziom zaszczepienia przeciwko Covid-19. Aż 40 proc. z nich nie było zaszczepionych ani jedną dawką. Wśród powodów takiego stanu rzeczy wskazywano m.in. to, że szczepienia nie są obowiązkowe, obawy przed komplikacjami poszczepiennymi czy brak wiary w skuteczność szczepionek.

Czytaj więcej

Choć prywatna opieka medyczna drożeje, to z niej nie rezygnujemy

Generalnie uchodźcy wysoko oceniali jakość polskiego systemu ochrony zdrowia. Podkreślano m.in. zaangażowanie lekarzy i pielęgniarek. Wśród trudności związanych z korzystaniem z polskiego systemu ochrony zdrowia uchodźcy wskazywali m.in. obawy związane z cenami zabiegów stomatologicznych.

Problemem, który również sygnalizowali w wywiadach, były bardzo długie kolejki do specjalistów. Jednocześnie badani wskazywali, że rozumieją, że jest to problem systemowy, który dotyczy również Polaków.

Wśród obaw związanych z korzystaniem z polskiego systemu ochrony zdrowia część dotyczyła np. kwestii związanych z wzywaniem karetki. Uchodźcy nie wiedzieli, kiedy jest odpowiedni moment, obawiali się, że jakieś wezwanie będzie nieuzasadnione.

Autorzy badania, przedstawiając rekomendacje na przyszłość, podkreślali, że oprócz dostępu do informacji jednym z głównych wyzwań, jakie stoją przed naszym systemem, jest fakt, iż większość uchodźców to kobiety i dzieci. Dlatego ważne jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia, zwłaszcza kobietom z dziećmi o specjalnych potrzebach zdrowotnych.

Biznes
Chiński rywal ChatGPT zaatakowany. Potężny cios hakerów w DeepSeek
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Biznes
Janusz Palikot wyszedł z aresztu. Uzbierał 2 mln zł, ma kilkaset milionów długu
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Polski startup ElevenLabs podbija USA
Biznes
Wykuwa się kolejny pancerny gigant w Europie
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Biznes
Awantura o pizzę z ananasem. Nowa cena, to 100 funtów
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku