Materiał powstał we współpracy z Technomed
W polskich szpitalach nie ma jednolitej polityki związanej z zakupami i wykorzystaniem aparatury i sprzętu medycznego. Jeszcze większy problem dotyczy serwisowania urządzeń. Większość szpitali często bez analizy realnych potrzeb i kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia kupuje za pieniądze zewnętrzne urządzenia, które później z braku środków na odczynniki i personel nie pracują lub pracują zaledwie po kilka godzin w tygodniu. Oczywiście przyczyną takiego stanu rzeczy w wielu wypadkach jest także brak kadr.
Organizacje branżowe od miesięcy alarmują, że problem mógłby zostać rozwiązany przez najem lub dzierżawę sprzętu – szczególnie przez szpitale. Może to przynieść dwojakie korzyści. Po pierwsze, pomóc w optymalizacji kosztów działalności tych jednostek, a po drugie, co niebagatelne, podnieść jakość świadczonych dla pacjentów usług poprzez możliwość dostępu do nowszego, lepszego sprzętu. Jednak to rozwiązanie ze względu na aktualne przepisy dotyczące VAT jest dla nich nie dostępne.
Niższe stawki VAT mogą wzmocnić system opieki zdrowotnej
Nowe unijne przepisy umożliwiają stosowanie obniżonej stawki VAT na wynajem i dzierżawę wyrobów medycznych. Zgodnie z dyrektywą Rady UE 2022/542 z 5 kwietnia 2022 r. (dotyczącą zmiany dyrektyw 2006/112/WE i (UE) 2020/285 w zakresie stawek podatku od wartości dodanej) możliwe jest wprowadzenie obniżonej stawki VAT dla tego typu usług.
Obniżenie stawek VAT na sprzęt i usługi nabywane przez podmioty lecznicze – szczególnie szpitale, dla których podatek VAT od zakupów jest dodatkowym obciążeniem – może przyczynić się do wzmocnienia systemu opieki zdrowotnej. Jest to związane z coraz powszechniejszym korzystaniem z możliwości najmu sprzętu medycznego w celu zapewnienia realizacji świadczeń opieki zdrowotnej przy wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń medycznych.