Aktualizacja: 21.02.2025 11:25 Publikacja: 14.11.2022 22:00
Foto: Adobe Stock
W polskim przemyśle motoryzacyjnym coraz bardziej brakuje pracowników. Ocenia się, że co najmniej 50 proc. firm sektora, o jedną dziesiątą więcej niż przed rokiem, planuje w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie. To warunek dopasowania do planów produkcyjnych wobec perspektywy rosnących zamówień. Większość przedsiębiorstw branży szukających ludzi (70 proc.) potrzebuje pracowników produkcyjnych, a 7 proc. zamierza rekrutować kadrę menedżerską.
Negocjacje celne między UE a USA nabierają tempa, polski przemysł AGD traci pozycję lidera na rzecz Chin, a wydatki na obronność w Polsce wzrosną do 5% PKB w 2026 roku. Jakie konsekwencje przyniosą te zmiany dla gospodarki?
UE musi mądrze realizować swoją politykę dekarbonizacyjną. Gra toczy się o konkurencyjność europejskiej gospodarki – mówi Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca rady nadzorczej BNP Paribas i szefowa rady Chapter Zero Poland.
Wiele polskich firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Analitycy pytani o beneficjentów końca wojny, wskazują firmy z różnych branż. Jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły?
Dekarbonizacja, nakłady inwestycyjne na „zielone” rozwiązania i konkurencyjność w ścisłym znaczeniu to trzy elementy, które powinny składać się na proces konkurencyjnej transformacji energetycznej.
Nie ma ekonomicznego bezpieczeństwa bez konkurencyjności, a jednym z głównych przeciwników konkurencyjności jest przeregulowanie – uważa Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w KPRM ds. Unii Europejskiej.
Rolls-Royce wprowadza na rynek wersję Black Badge swojego pierwszego samochodu elektrycznego. Spectre łączy w sobie jeszcze większą elektryczną moc i wyjątkowy wygląd.
Istnieje kilka sposobów na ustalenie wynagrodzenia członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Każda z nich ma swoje wady i zalety.
Odsetek firm, które pozwalają zatrudnionym na wykonywanie pracy w formie zdalnej, skurczył się w ciągu roku o 9 pkt proc. Tak wynika z raportu Grant Thornton.
To Filipińczycy i Kolumbijczycy dostali w 2024 r. najwięcej zezwoleń na pracę w Polsce, wyprzedzając pracowników z Indii i Nepalu. Pomimo większych trudności ze ściąganiem obcokrajowców trafiło do nich nieco więcej zezwoleń niż rok wcześniej.
Pakiety medyczne, czyli najatrakcyjniejszy w oczach pracowników benefit, mogą w 2025 r. zdrożeć nawet o 30 proc.
Samo korzystanie z pracy osób na tzw. home office w Polsce nie oznacza z automatu powstania stałego zakładu zagranicznej spółki w rozumieniu polsko-duńskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Kłopoty ze znalezieniem pracowników w oświacie, służbie zdrowia, transporcie publicznym, czy osób do służb mundurowych są wyzwaniem dla władz samorządowych. Te braki kadrowe mogą wpłynąć na jakość usług publicznych i na funkcjonowanie miast.
Składki przedsiębiorców powinny być powiązane z ich rzeczywistą sytuacją finansową tj. np. z dochodem firmy z poprzedniego rok. To jeden z pomysłów, aby zminimalizować ryzyko ubóstwa emerytalnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas