Putin kupuje lojalność biednych darmowymi nawozami

Choć nawozowe koncerny Rosji są prywatne, to Kreml już zadecydował za ich właścicieli - oligarchów. Będzie za darmo dostarczał nawozy potrzebującym krajom Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji. To tylko deklaracja, ale dobrze brzmi. Jest jednak warunek.

Publikacja: 09.09.2022 19:17

Putin kupuje lojalność biednych darmowymi nawozami

Foto: PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Rosja dostarczyła 7 mln ton nawozów do innych krajów w ciągu czterech miesięcy 2022 roku. A teraz rosyjscy producenci są gotowi bezpłatnie przekazywać nawozy potasowe zgromadzone w europejskich portach krajom rozwijającym się. Nie ogłosili jednak tego sami. Wyręczył ich Kreml.

„W ciągu czterech miesięcy tego roku Rosja dostarczyła za granicę 7 mln ton nawozów, są to nawozy potasowe, azotowe i mieszane. Spośród nich około 3 mln ton trafiło do krajów Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej” – powiedział Putin (cytowany przez TASS). Zaznaczył, że Rosja „jest gotowa dostarczyć także amoniak w ilości 2 mln ton”.

Czytaj więcej

Koncerny farmaceutyczne porzucają Rosję. Nie będzie nowych leków dla Rosjan

Putin przypomniał, że Komisja Europejska odblokowała dostawy rosyjskich nawozów, ale 10 sierpnia wydała wyjaśnienie, iż mogą one trafić tylko na rynek Wspólnoty. „A dostawa naszych nawozów, jak i białoruskich, przez porty krajów europejskich do tych samych krajów rozwijających się – na rynki Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej – jest nadal zabroniona, niemożliwa”. Kreml nazywa to dyskryminacją krajów rozwijających się.

Sytuacja jest dziś taka, że sankcje zatrzymały w europejskich portach dużą ilość rosyjskich nawozów. „Nasi producenci – myślę, że chodzi przede wszystkim o nawozy potasowe – są gotowi przekazać je bezpłatnie krajom rozwijającym się, które pilnie potrzebują tych nawozów” – zatroszczył się sprawca mordów i zniszczeń na Ukrainie.

Chcąc odblokować zajęte w unijnych portach drobnicowce z nawozami, które mają „bezpłatnie” trafić do biednych, Kreml szantażuje wspólnotę międzynarodową ponowną blokadą eksportu ukraińskiego zboża. Podpisana 22 lipca w Stambule umowa kończy się w listopadzie.

Biznes
Apel do Elona Muska w sprawie Polski. Rafał Brzoska: Jesteśmy jak Mongolia?
Biznes
Na stole 16. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Mocno uderzy w aluminium i LNG
Biznes
SpaceX wyniosło na orbitę najmniejszego polskiego satelitę. Zbudowali go studenci
Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych