Aktualizacja: 24.11.2024 23:07 Publikacja: 18.05.2022 22:42
Foto: Bloomberg
Ubiegłoroczny łączny wynik finansowy netto małych, średnich i dużych firm wyniósł rekordowe 262,8 mld zł. To aż o 82 proc. więcej niż w 2020 r., gdy gospodarka najbardziej cierpiała przez pandemię.
Największy udział w tym zysku mają oczywiście duże przedsiębiorstwa (zatrudniające 250 osób i więcej) – to ok. 60 proc. Ale też okazują się największym beneficjentem dobrej koniunktury – wynika z dokonanej przez „Rzeczpospolitą” analizy środowych danych na temat wyników przedsiębiorstw niefinansowych. Ich wynik netto wzrósł w ciągu roku o ok. 108 proc., a więc podwoił się i to z lekką górką.
McKinsey jest o krok od zawarcia porozumienia w wysokości 600 mln dolarów z rządem USA w sprawie kryzysu opioidowego. Firma konsultingowa jest oskarżana o pomoc producentom opioidów w zwiększeniu sprzedaży.
Nie spodziewam się, że dojdzie do przełamania frontu w takim klasycznym znaczeniu tego słowa, że w ciągu kilku dni Rosjanie wejdą na kilkadziesiąt kilometrów w ukraińską głębię – prognozuje analityk wojskowości Konrad Muzyka z Rochan Consulting.
Bezpośrednie loty z Warszawy do Tajpej i możliwe inwestycje Foxconnu – to wiadomości z polsko-tajwańskiego forum biznesowego w Warszawie.
Waszyngton chce zmienić przepisy regulujące globalną sieć podmorskich kabli obsługujących ponad 98 proc. międzynarodowego ruchu internetowego. To skutek niedawnych uszkodzeń dwóch takich połączeń na dnie Bałtyku.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Start-up założony przez Filipa Kozerę chce zrewolucjonizować tworzenie narzędzi AI. Cieszy, że inwestorzy wyłożyli na niego właśnie fortunę, ale i martwi, że polskie technologie wypływają za granicę.
Niewielkie przedsiębiorstwa wciąż obawiają się wzrostu kosztów. Nieustającym powodem do niepokoju jest też dla nich biurokracja, kontrole urzędowe czy skarbowe. A to nakłada się na kłopoty związane z kondycją gospodarki.
Trwa realizowany przez PARP program dla start-upów, które poszukują wsparcia rozwojowego. W ramach „Startup Booster Poland – Smart UP” młode firmy mogą starać się nawet o 400 tys. zł grantu. – Nie ma tu żadnego haczyka – mówi ekspertka.
Najwięcej takich firm jest w Wielkopolsce i Małopolsce – wynika z raportu „Polscy pionierzy przedsiębiorczości – 35-letnie firmy w Polsce” EY i Fundacji Firmy Rodzinne.
Mniej niż co setna firma zawieszająca działalność decyduje się na powrót na rynek. Ten trend dotyczy głównie przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Kto zawiesi działalność gospodarczą, na rynek już nie wraca. Powrót udaje się zaledwie co setnej firmie. Resztę, głównie przedsiębiorców indywidualnych, kładą na łopatki koszty ZUS, płac i energii.
W 2024 r. przybyło jedynie 11,3 tys. jednoosobowych firm. Powstaje ich nadal sporo, ale tylko niewiele mniej jest likwidowanych. Coraz więcej działalności jest też zawieszanych, w 2023 r. aż 550 dziennie.
Większość właścicieli mikro-, małych i średnich firm spodziewa się, że ich przychody nie zwiększą się, choć wciąż wysoka jest inflacja.
Zmiany w prawie spowodują, że młodzi przedsiębiorcy, którzy nie chcą czekać z rozkręcaniem własnych firm do osiemnastki, będą musieli nauczyć się sprawnego zarządzania pieniędzmi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas