Apache kontra "Żmija". Czym rząd zastąpi w Polsce zużyte rosyjskie helikoptery

Dwie amerykańskie firmy – Boeing i Bell – zmierzą się w przetargu na warte ponad 10 mld zł zamówienia na uderzeniowe helikoptery dla polskiej armii – ujawnił po wizycie w USA szef MON Mariusz Błaszczak.

Publikacja: 25.04.2022 21:00

AH-64 Apache Boeinga to droga broń wyceniana na ponad 60 mln dol. za sztukę.

AH-64 Apache Boeinga to droga broń wyceniana na ponad 60 mln dol. za sztukę.

Foto: Roman Bosiacki

Na listę priorytetowych inwestycji Sił Zbrojnych RP powraca modernizacyjny program „Kruk” uznawany za pilny jeszcze w 2014 roku zaraz po rosyjskiej inwazji na Krym i starciach o Donbas na wschodzie Ukrainy. To wtedy, jeszcze za rządów koalicji PO–PSL, zapowiadano ekspresowe pozyskanie 32 szturmowych śmigłowców. Potem, gdy władzę przejęła Zjednoczona Prawica, a sytuacja na Wschodzie się ustabilizowała, MON zawiesiło realizację kosztownego programu.

Dziś program Kruk wraca do łask wskutek doświadczeń z wojny w Ukrainie. Eksperci są zgodni: wyposażenie narodowego arsenału w nowoczesne helikoptery szturmowe to dziś wyjątkowo pilne zadanie. – Powinny jak najszybciej uzupełnić, a potem zastąpić wyeksploatowane Mi-24 rosyjskiej produkcji – tłumaczy Bartosz Głowacki, ekspert lotniczy „Skrzydlatej Polski” i przypomina, że tylko niespełna 30 tych „latających czołgów”, pamiętających czasy Układu Warszawskiego, pozostało nam w wojskach lądowych.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Gigant doradztwa coraz bliżej ugody wartej 600 mln dol. Miał przyczynić się do epidemii opioidów
KONFLIKTY ZBROJNE
Amerykańskie rakiety nie przyniosą przełomu
Biznes
Foxconn chce inwestować w Polsce. Tajwańska firma szuka okazji
Biznes
Amerykanie reagują na uszkodzenia podmorskich kabli internetowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Polska AI podbiła Dolinę Krzemową