Aktualizacja: 23.01.2025 19:51 Publikacja: 22.03.2022 15:02
Rosyjski miliarder Oleg Deripaska
Foto: Bloomberg
Na terenie Polski działa blisko tysiąc firm, w których udziały mają Rosjanie lub rosyjskie firmy. Większość z nich została założona i zaczęła działalność za rządów Zjednoczonej Prawicy (czyli PiS i podporządkowanych PiS partii), a więc po 2015 roku. Wśród biznesowych płotek, jak wynika ze wspólnego śledztwa dziennikarskiej sieci Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), w której wzięło udział 25 europejskich redakcji, w tym serwis frontstory.pl, znajdują się w Polsce także ci najwięksi, jak Oleg Władimirowicz Deripaska.
Użytkownicy z Polski, jak i innych krajów zgłaszają w czwartek problemy z popularnym chatbotem opracowanym przez OpenAI. Awaria ChatGPT rozpoczęła się po godzinie 12:00 czasu polskiego.
Brytyjski magazyn „What Car?” opublikował kolejną odsłonę swojego rankingu „Reliability Survey”, w którym 30 tysięcy właścicieli przekazało swoje opinie na temat aut. Jak wypadło Suzuki? Niezawodnie!
Wysoki Trybunał w Londynie zakazał trzem rosyjskim korporacjom medialnym - państwowym, cerkiewnym i nacjonalistycznym - dochodzenia przed zagranicznymi sądami przejęcia aktywów Google'a w celu wyegzekwowania surrealistycznych, liczonych w kwintylionach dolarów, grzywien nałożonych przez rosyjskie sądy. Są tu dwa wyjątki.
Władze UE rozważają wprowadzenie systemu dopłat do zakupu samochodów elektrycznych, który zwiększyłby na nie popyt i wsparły europejskie koncerny motoryzacyjne wobec chińskiej konkurencji.
Jest czwartek, 23 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się nastrojom klientów polskich banków, trudnościom z rewizją Zielonego Ładu, potężnym inwestycjom USA w sztuczną inteligencję oraz wstrzymaniu unijnych sankcji na Rosję przez Viktora Orbána.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Ogłoszony przez administrację Trumpa, OpenAI, Oracle i japoński SoftBank projekt Stargate ma pomóc Ameryce w osiągnięciu przewagi na rynku AI.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Władimir Potanin walczy z Olegiem Deripaską w londyńskiem sądzie. Chodzi o koncern Norylski Nikiel, największego na świecie producenta niklu i palladu. Pozwany został też Roman Abramowicz, ale nie bierze udziału w sporze.
Miliarder Oleg Deripaska przewiduje spadek cen ropy do 50 dol. za baryłkę w związku z wynikiem wyborów prezydenckich w USA. Dziś ropa od rana tanieje na całym świecie, znacznie potaniał też gaz w Europie.
Każdy, kto publicznie wypowiada się przeciwko atakowi na Ukrainę w Rosji, stąpa po cienkim lodzie. Jednak miliarder Oleg Deripaska wielokrotnie odważył się na ostrożną krytykę. Teraz bliski Kremlowi oligarcha zajmuje zaskakująco jasne stanowisko wobec wojny – wywołując ostre reakcje w ojczyźnie.
Od agresji Rosji ukraińska policja przejęła majątek rosyjskich oligarchów o wartości blisko miliarda dolarów. Są wśród nich m.in. helikoptery, odrzutowiec, 55 limuzyn, setki spółek i nieruchomości.
Austriacki Raiffeisen Bank International pod naciskiem Waszyngtonu zrezygnował z kupna za 1,5 mld euro udziałów w grupie budowlanej Strabag związanej z rosyjskim oligarchą objętym sankcjami. To kolejna porażka wizerunkowa banku uznanego przez Ukrainę za sponsora rosyjskiej wojny.
Władze austriackie nalegają, aby Raiffeisen Bank International (RBI) wycofał się z umowy powiązanej z rosyjskim oligarchą w obawie przed reakcją ze strony Stanów Zjednoczonych – informuje Reuter. To cios dla planów RBI dotyczących odblokowania funduszy zamrożonych w Rosji.
To była błyskawiczna decyzja. Pozew o areszt rosyjskich zakładów koncernu VW złożyła grupa GAZ objętego sankcjami oligarchy Deripaski. W trzy dni od otrzymania pozwu, sąd rosyjski zajął wszystkie aktywa Volkswagena w Rosji.
Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy złożyło pozew do Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego o przejęcia na rzecz skarbu państwa ukraińskiego majątku rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas