Aktualizacja: 15.11.2024 11:21 Publikacja: 15.03.2022 21:12
Obrót piorunami reguluje porozumienie z Wassenaar, a wyrzutnia jest zabezpieczona przed nieautoryzowanym użyciem
Foto: Roman Bosiacki
Sprzęt, który dziś strąca powietrznych intruzów w Ukrainie to jeden z niewielu prawdziwych technologicznych hitów polskiej zbrojeniówki. „Trudno się dziwić – produkowane przez podwarszawski ośrodek badawczy Telesystem i skarżyskie Mesko (PGZ) rakietowe pociski są właściwie jedyną produkowaną seryjnie w kraju bronią „inteligentną”. To dzięki nim Polska trafiła do elitarnej czołówki trzech państw (obok USA i Rosji) dysponujących technologiami przenośnej precyzyjnej broni przeciwlotniczej nowej generacji. Andrzej Kiński, ekspert militarny i szef pisma „Wojsko i Technika” nie ma wątpliwości: udało się nam opracować broń skuteczniejszą od amerykańskich stingerów, a także o większym zasięgu i pułapie rażenia od najnowszych obecnie rosyjskich zestawów Wierba.
13 zestawów bezzałogowców obserwacyjnych FlyEye za prawie 100 mln zł - to najnowsza umowa na zakup polskiego uzbrojenia, którą podpisze resort obrony. Przez ostatni rok MON podpisało 15 umów na ponad mld zł.
Dzięki odpowiedniej segregacji możliwy jest recykling, czyli ponowne wykorzystywanie odpadów. Słoiki poddawać mu można wielokrotnie, co pozwala na zaoszczędzenie energii. Co jednak, gdy słoik jest brudny?
Jest piątek, 15 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje kluczowe wydarzenia gospodarcze.
Polski samochodowy rynek wtórny jest bardzo mocno uzależniony od prywatnego importu. Ocenia się, że blisko dwie trzecie aut osobowych zarejestrowanych w Polsce miało już właścicieli za granicą.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
W 2024 r. najpewniej dziewięciu z 32 członków sojuszu nie wyda zalecanych 2 proc. na obronność. Po dojściu do wygranej Donalda Trumpa presja na państwa, które jadą na gapę, wzrośnie.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Sąd wojskowy w Rosji skazał - in absentia - twórcę Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego na dożywocie.
„Kluczową potrzebą” nazwał przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, rozwój systemów uzbrojenia, które są powszechnie używane w czasie wojny Rosji z Ukrainą.
W Rosji zauważono północnokoreańską haubicę dalekiego zasięgu M-1989 Koksan kal. 170 mm - donosi ukraiński portal Militarnyi. Zdjęcie sprzętu na platformie kolejowej pojawiło się w mediach i szybko obiegło kanały w serwisie Telegram.
Zachodnie media spekulują, że już w maju nad Dnieprem mogłoby dojść do wyborów prezydenckich. Nasi rozmówcy w Kijowie są sceptyczni. Wskazują też potencjalnych rywali ukraińskiego przywódcy.
Biznes w Ukrainie? – Myślę, że Polska odegra w tym bardzo dużą rolę, firmy mogą chcieć budować w Polsce fabryki przy granicy, aby móc dostarczać towary do Ukrainy – mówi Alex McWhorter, Country Officer w Citi Ukraine.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rzecznik MSZ Ukrainy zapewnił, że jego kraj nie zamierza pozyskiwać broni atomowej.
Rosyjskie wojsko odebrało wytwórni filmowej „Mosfilm” 28 czołgów T-55. Poradziecki sprzęt potrzebny jest Rosjanom do działań ofensywnych na froncie w Ukrainie.
Izraelskie lotnictwo zbombardowało dwa budynki mieszkalne na przedmieściach Damaszku - informuje syryjska agencja informacyjna SANA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas