Gigantom trudno rezygnować z biznesu w tak dużym kraju

Pod ogromną presją konsumentów kolejne globalne marki wycofują się z Rosji, choć często są to działania pozorne.

Publikacja: 09.03.2022 21:45

Amerykańska sieć fast food pod presją opinii publicznej i klientów zdecydowała się w końcu zamknąć s

Amerykańska sieć fast food pod presją opinii publicznej i klientów zdecydowała się w końcu zamknąć swoje lokale w Rosji

Foto: afp

Po kilku dniach przepychanek i braku oficjalnych informacji sieć McDonald’s zdecydowała, że zamyka wszystkie 850 lokali w Rosji, podkreślając jednak, że czasowo. – Cieszę się, że globalny zespół zarządzający podjął właściwą decyzję – mówi Adam Pieńkowski, dyrektor generalny McDonald’s Polska.

Na firmę w mediach społecznościowych sypały się gromy, apelowano wręcz do bojkotu jej produktów. Podobnie wygląda sprawa z firmą Coca-Cola, która nie ukrywa, iż rynek rosyjski to jeden z jej strategicznych celów i ma tam kilka zakładów. Mimo nacisków także ze strony mediów na świecie firma wciąż nie podała jednoznacznej informacji, co zrobi na tym rynku, maksymalnie przeciągając podjęcie decyzji i nadal prowadząc sprzedaż.

Wcześniej pod presją ugiął się hiszpański koncern Inditex, znany z marki Zara, który później niż inni gracze z sektora także zamknął swoje sklepy. Niemal od razu po wybuchu wojny zrobiło to wiele firm (np. IKEA), ale inne potrzebowały nacisków. Dość szybko zareagowały marki luksusowe, dla których Rosja jest jednym z kluczowych rynków.

Póki co straty wizerunkowe dla opieszałych trudno przewidzieć. – Ostatnie dostępne dane nie pokazują jeszcze zmian w postrzeganiu marek przez konsumentów, ale to się może szybko zmienić – mówi Agnieszka Górnicka, prezes firmy badawczej Inquiry.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że większość firm wcale z rynku rosyjskiego nie rezygnuje. Samo zamknięcie sklepów niczego nie oznacza, równie szybko można je przecież ponownie otworzyć. Dodatkowo firmy sprzedają jako swoją reakcję na kryzys działanie, które i tak musiały podjąć. Rosja odcięta od transakcji walutowych czy logistyki nie jest już wiarygodnym partnerem, dostawy i tak trzeba wstrzymać.

Eksperci już prognozują, że na kłopotach z rosyjskim rynkiem może zyskać w pewnych aspektach Polska. Od wybuchu wojny tylko w motoryzacji pojawiło się ok. 2 tys. dodatkowych miejsc pracy, a sektorów, które będą zwiększać swoje moce produkcyjne w Polsce, może być więcej.

– Już teraz listę firm europejskich, amerykańskich, a także azjatyckich, które wstrzymują działalność lub wycofują się z Rosji i z Białorusi, tworzą setki podmiotów. Z Rosji i Białorusi wycofywane jest tysiące zamówień, które w części będą realizowane w innych miejscach, w tym również w naszym kraju – mówi Krzysztof Inglot, ekspert Personnel Service.

– Ten trend już powoli zaczyna być widoczny, głównie w produkcji motoryzacyjnej i spożywczej. To dobra informacja dla naszego rynku, zwłaszcza z punktu widzenia dużego napływu uchodźców z Ukrainy, w tym głównie kobiet. Jeżeli powstaną u nas dodatkowe miejsca pracy, będzie to też szansa dla nich na znalezienie zatrudnienia – dodaje.

Póki co biznes czeka na specjalną ustawę, która wprowadzi znaczące ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców. Wiele sektorów jest w stanie przyjąć część uchodźców szukających zatrudnienia, nawet mimo bariery językowej czy braku doświadczenia zawodowego.

Czytaj więcej

Jack Daniel's i Lindt także opuszczają rosyjski rynek
Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych
Biznes
Walka o lepszy ład korporacyjny w spółkach z udziałem Skarbu Państwa
Biznes
Polska odkręca kurek z pieniędzmi na AI. Chodzi o miliardy złotych
Biznes
Pragmatyczna transformacja – dobre rozwiązanie na trudny czas