Aktualizacja: 16.11.2024 06:57 Publikacja: 01.03.2022 11:44
Foto: Adobe Stock
W związku z sankcjami nałożonymi przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską Roskosmos sceptycznie odnosił się do perspektywy udziału Rosji w programie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) po 2024 r., poinformował serwis prasowy RBK.
„Roskosmos ma pozwolenie od rządu na eksploatację ISS tylko do 2024 roku. W obecnych warunkach kwestia przedłużenia umowy sprawia, że jesteśmy sceptyczni. (…) Mamy nadzieję, że departament stanu przestanie naciskać na NASA i pozwoli na rozpoczęcie dialogu z Rosją. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, wpłynie to na międzynarodowy załogowy program kosmiczny” – ostrzegają Rosjanie.
Prezes i współzałożyciel platformy z e-książkami Legimi, Mikołaj Małaczyński, odpowiadał dziś na pytania o sytuację spółki po zastrzeżeniach zgłoszonych przez biznesowych partnerów. W tym czasie kurs akcji mocno rósł.
13 zestawów bezzałogowców obserwacyjnych FlyEye za prawie 100 mln zł - to najnowsza umowa na zakup polskiego uzbrojenia, którą podpisze resort obrony. Przez ostatni rok MON podpisało 15 umów na ponad mld zł.
Dzięki odpowiedniej segregacji możliwy jest recykling, czyli ponowne wykorzystywanie odpadów. Słoiki poddawać mu można wielokrotnie, co pozwala na zaoszczędzenie energii. Co jednak, gdy słoik jest brudny?
Jest piątek, 15 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje kluczowe wydarzenia gospodarcze.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Polski samochodowy rynek wtórny jest bardzo mocno uzależniony od prywatnego importu. Ocenia się, że blisko dwie trzecie aut osobowych zarejestrowanych w Polsce miało już właścicieli za granicą.
Start Sojuza z trzyosobową międzynarodową załogą (Amerykanka, Białorusinka i Rosjan), który miał lecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dziś po południu, został odwołany w ostatniej chwili: system automatyki zadziałał podczas końcowego odliczania.
Ścigany międzynarodowym listem gończym za zbrodnie wojenne Władimir Putin jutro opuści Rosję i poleci tam, gdzie aresztowanie mu nie grozi - do Arabii Saudyjskiej i ZEA. Celem są pieniądze, kontrakty dla rosyjskich koncernów i arabskie inwestycje w Rosji.
Maksim Owczinnikow, zastępca naczelnego dyrektora korporacji kosmicznej Roskosmos, oficjalnie zmarł po „poważnej chorobie” w wieku zaledwie 40 lat. Od lat prowadził walkę z korupcją, wykrywając afery łapówkarskie m.in w Gazpromie i firmach najbliższych ludzi Putina.
USA wypuszczają rocznie około 3000 satelitów różnego przeznaczenia. Rosja - 40 sztuk. Ale za to zapowiada zbudowanie własnej stacji kosmicznej. Prace rozłożone na dekadę mają kosztować 609 miliardów rubli (27,21 mld zł).
Bezpośrednią przyczyną katastrofy rosyjskiego lądownika księżycowego Łuna-25 było nieprawidłowe działanie pokładowego zespołu sterującego. Winny jest zbytni pośpiech Rosjan przy misji, która nie została wcześniej sprawdzona na orbicie.
Wioska Szachtinskij w Kraju Chabarowskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie zostanie ewakuowana 11 sierpnia w związku z pierwszą od pół wieku próbą wysłania przez Rosję lądownika na Księżyc - informuje rosyjska agencja Roskosmos.
Po raz pierwszy w historii, Rosja umieściła na orbicie pełną konstelację satelitów hydrometeorologicznych. Władze w Moskwie zapewniają, że służą wyłącznie do precyzyjnego prognozowania pogody i wynajdywania zagrożeń meteo.
Temperatura na statku transportowym Sojuz MS-22 uszkodzonym w grudniu, osiągnęła 60-70°С. Urządzenia się topią. Nie wiadomo, co z ludźmi. Roskosmos nie informuje o ich położeniu, za to przekłada lot ratunkowy. Sytuacja na stacji robi się krytyczna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas