Aktualizacja: 19.02.2025 21:45 Publikacja: 01.03.2022 11:44
Foto: Adobe Stock
W związku z sankcjami nałożonymi przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską Roskosmos sceptycznie odnosił się do perspektywy udziału Rosji w programie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) po 2024 r., poinformował serwis prasowy RBK.
„Roskosmos ma pozwolenie od rządu na eksploatację ISS tylko do 2024 roku. W obecnych warunkach kwestia przedłużenia umowy sprawia, że jesteśmy sceptyczni. (…) Mamy nadzieję, że departament stanu przestanie naciskać na NASA i pozwoli na rozpoczęcie dialogu z Rosją. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, wpłynie to na międzynarodowy załogowy program kosmiczny” – ostrzegają Rosjanie.
Unia Europejska rozważa gigantyczny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 700 miliardów euro. Eksperci przewidują, że zakończenie wojny może wywołać odpływ ukraińskich pracowników z Polski, co wpłynie na rynek pracy. Chiny ograniczają eksport technologii do produkcji baterii, a Francja okazuje się głównym importerem rosyjskiego LNG w Europie.
Deklaracje MON o ewentualnej zbrojeniowej spółce joint venture dotyczą produkcji amunicji do zestawów Himars. Ale droga do budowy takiego zakładu jest długa i kręta. Teraz piłka jest po stronie Amerykanów.
Rynek mocno liczy na wzrost wydatków na obronność na Starym Kontynencie.
Sytuacja geopolityczna i dynamika jej zmian dostarcza nam duży zestaw tematów o wielkiej wadze. Widzimy wzmożone zainteresowanie i wielką potrzebę omówienia tego, czego doświadczamy – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.
Wspieramy zieloną transformację firm poprzez nowe instrumenty gwarancyjne oraz pomagamy krajowym przedsiębiorcom przy wchodzeniu na rynki poza Europą – mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
O tej dymisji nie wiedziano w rosyjskiej kosmicznej korporacji do dzisiejszego poranka. Ogłoszona została z zaskoczenia, a uzasadnienie Kremla jest mętne. Prawdziwe powody odwołania Jurija Borysowa są zupełnie inne.
Start Sojuza z trzyosobową międzynarodową załogą (Amerykanka, Białorusinka i Rosjan), który miał lecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dziś po południu, został odwołany w ostatniej chwili: system automatyki zadziałał podczas końcowego odliczania.
Ścigany międzynarodowym listem gończym za zbrodnie wojenne Władimir Putin jutro opuści Rosję i poleci tam, gdzie aresztowanie mu nie grozi - do Arabii Saudyjskiej i ZEA. Celem są pieniądze, kontrakty dla rosyjskich koncernów i arabskie inwestycje w Rosji.
Maksim Owczinnikow, zastępca naczelnego dyrektora korporacji kosmicznej Roskosmos, oficjalnie zmarł po „poważnej chorobie” w wieku zaledwie 40 lat. Od lat prowadził walkę z korupcją, wykrywając afery łapówkarskie m.in w Gazpromie i firmach najbliższych ludzi Putina.
USA wypuszczają rocznie około 3000 satelitów różnego przeznaczenia. Rosja - 40 sztuk. Ale za to zapowiada zbudowanie własnej stacji kosmicznej. Prace rozłożone na dekadę mają kosztować 609 miliardów rubli (27,21 mld zł).
Bezpośrednią przyczyną katastrofy rosyjskiego lądownika księżycowego Łuna-25 było nieprawidłowe działanie pokładowego zespołu sterującego. Winny jest zbytni pośpiech Rosjan przy misji, która nie została wcześniej sprawdzona na orbicie.
Wioska Szachtinskij w Kraju Chabarowskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie zostanie ewakuowana 11 sierpnia w związku z pierwszą od pół wieku próbą wysłania przez Rosję lądownika na Księżyc - informuje rosyjska agencja Roskosmos.
Po raz pierwszy w historii, Rosja umieściła na orbicie pełną konstelację satelitów hydrometeorologicznych. Władze w Moskwie zapewniają, że służą wyłącznie do precyzyjnego prognozowania pogody i wynajdywania zagrożeń meteo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas