Aktualizacja: 19.01.2022 21:00 Publikacja: 19.01.2022 21:00
Foto: Bloomberg
Choć w środę resort zdrowia poinformował o 30 586 nowych zakażeniach, a na kwarantannie przebywa już blisko 500 tys. osób, firmy na razie nie odczuwają większych problemów z kadrą.
– Na razie nie dostajemy z firm sygnałów o znacznie zwiększonej liczbie absencji pracowników – twierdzi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan. Według niego pracodawcy przez miesiące pandemii nauczyli się funkcjonować w nowej rzeczywistości. Są przygotowani do zwiększonego udziału pracy zdalnej, korzystania z pracy tymczasowej i podwykonawców. Mają też przyjęte procedury bezpieczeństwa i zasady ograniczające transmisję wirusa, by utrzymać ciągłość operacji.– Od dwóch lat nasze zakłady pracują w reżimie sanitarnym, utrzymaliśmy go mimo okresowego łagodzenia restrykcji – mówi Zygmunt Łopalewski, dyrektor ds. korporacyjnych w Whirlpool Company Polska.
Negocjacje celne między UE a USA nabierają tempa, polski przemysł AGD traci pozycję lidera na rzecz Chin, a wydatki na obronność w Polsce wzrosną do 5% PKB w 2026 roku. Jakie konsekwencje przyniosą te zmiany dla gospodarki?
UE musi mądrze realizować swoją politykę dekarbonizacyjną. Gra toczy się o konkurencyjność europejskiej gospodarki – mówi Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca rady nadzorczej BNP Paribas i szefowa rady Chapter Zero Poland.
Wiele polskich firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Analitycy pytani o beneficjentów końca wojny, wskazują firmy z różnych branż. Jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły?
Dekarbonizacja, nakłady inwestycyjne na „zielone” rozwiązania i konkurencyjność w ścisłym znaczeniu to trzy elementy, które powinny składać się na proces konkurencyjnej transformacji energetycznej.
Nie ma ekonomicznego bezpieczeństwa bez konkurencyjności, a jednym z głównych przeciwników konkurencyjności jest przeregulowanie – uważa Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w KPRM ds. Unii Europejskiej.
Regulację prawną cyberbezpieczeństwa trzeba stworzyć rozsądnie, napisać nową ustawę, a nie dokonywać łatania legislacyjnych dziur kolejnych wersji nowelizacji – mówi prof. Tomasz Siemiątkowski, adwokat.
Negocjacje celne między UE a USA nabierają tempa, polski przemysł AGD traci pozycję lidera na rzecz Chin, a wydatki na obronność w Polsce wzrosną do 5% PKB w 2026 roku. Jakie konsekwencje przyniosą te zmiany dla gospodarki?
Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) jest formą realizacji inwestycji publicznych opartej na podziale zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym.
Staramy się podpowiadać, jak marnować mniej żywności, co można zrobić z produktami, które wydają się bliskie terminu ważności, oraz dzielimy się przepisami na wykorzystanie resztek - mówi Anna Podkowińska-Tretyn, szefowa Too Good To Go na Polskę i Czechy.
Unia Europejska rozważa gigantyczny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 700 miliardów euro. Eksperci przewidują, że zakończenie wojny może wywołać odpływ ukraińskich pracowników z Polski, co wpłynie na rynek pracy. Chiny ograniczają eksport technologii do produkcji baterii, a Francja okazuje się głównym importerem rosyjskiego LNG w Europie.
Lubuskie urzędy, jednostki gminne i powiatowe, a także przedsiębiorcy i instytucje otoczenia biznesu mogą ubiegać się o środki na reorganizację zasad zatrudnienia.
Europa szykuje strategię obronną, Unia Europejska dzieli się w sprawie amerykańskich ceł, a Ukraina odrzuca surowcowy deal z USA. Tymczasem polskie strategie energetyczne utknęły w martwym punkcie, a inwestorzy z niecierpliwością czekają na nowe decyzje rządowe.
Myśliwi nie mieliby już polować na niektóre ptaki. Przeciwnicy takiego zakazu twierdzą, że stracą na tym organizatorzy polowań oraz rolnicy. Ponadto siedem gatunków ptaków ma poważnie zagrażać niektórym inwestycjom.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas