19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.01.2025 08:43 Publikacja: 18.12.2021 16:57
Roman Abramowicz
Foto: Bloomberg
- Roman Abramowicz został obywatelem Portugalii na początku tego roku dzięki portugalskiemu prawu do powrotu, które pozwala potomkom Żydów sefardyjskich (imigrantom z Hiszpanii i Portugalii) i Żydom Converso (ci, którzy zostali przymusowo nawróceni na chrześcijaństwo) na uzyskanie obywatelstwa portugalskiego - dowiedziała się od przedstawiciela spółki Millhouse (zarządza aktywami Abramowicza) gazeta RBK.
Abramowicz sam miał studiować historię swojej rodziny przez wiele lat i odkryć, że część pochodziła z Portugalii, zanim została wygnana i zamieszkała w Hamburgu. „Ten związek był badany w kontekście badań rodzinnych przy pomocy rabinów i przywódców społeczności w kilku krajach” – dodał rozmówca RBK.
Jest poniedziałek, 13 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się zalewowi starych aut na polskich drogach, znikaniu sklepów stacjonarnych, ambitnym planom CDU na naprawę niemieckiej gospodarki oraz nowym inicjatywom Apple.
Milion używanych samochodów zostanie w 2025 r. sprowadzonych do Polski z zagranicy, w większości kilkunastoletnich, po wypadkach i kolizjach.
Wkrótce Polska może stracić wysoką, piątą pozycję wśród największych eksporterów kosmetyków w Unii Europejskiej. Taki będzie efekt ogłoszonego teraz planu zamknięcia fabryki Oriflame w Ursusie.
Podczas gdy Meta dołącza do innych dużych amerykańskich firm, które kończą swoje programy różnorodności, Apple zamierza ich nadal przestrzegać. Inwestorzy widzą jednak w tym ryzyko prawne.
Należąca do objętej sankcjami rosyjskiej korporacji zbrojeniowej firma informatyczna NCI ogłosiła upadłość. W ciągu ostatniej dekady otrzymała ona miliardy rubli dotacji Kremla na największe projekty cyfryzacji rosyjskiej gospodarki, m.in. obsługiwała piłkarski mundial w 2018 r. I przy okazji nakradła, ile się dało.
Władimir Potanin walczy z Olegiem Deripaską w londyńskiem sądzie. Chodzi o koncern Norylski Nikiel, największego na świecie producenta niklu i palladu. Pozwany został też Roman Abramowicz, ale nie bierze udziału w sporze.
Prawie 400 osób i firm zostało objętych nowymi amerykańskimi sankcjami antyrosyjskimi. Wśród nich są firmy oligarchów, w tym największa rosyjska kopalnia, spółki Norylskiego Niklu czy linie lotnicze. A także firmy z 16 krajów wspierające rosyjską zbrojeniówkę.
Roman Abramowicz, prowadząc Chelsea Londyn na piłkarski szczyt, mógł złamać wiele przepisów, w tym także finansowego fair play. BBC informuje zaś o jego sekretnej umowie z Władimirem Putinem.
Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz po cichu przeprowadził transakcję na 40 mln dol. z tak zwanymi „strażnikami pieniędzy” Putina. Pokazały to odtajnione dokumenty z Cypru. Oligarcha zaprzecza.
Należący do rosyjskiego oligarchy objętego sankcjami ogromny jacht „Nord” pojawił się niespodziewanie na monitorach systemów śledzących ruchy statków. Zniknął z radarów osiem miesięcy temu, by uniknąć aresztowania.
Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz zainwestował miliony w niemieckie start-upy. Według informacji niemieckiego publiczny nadawcy radiowo-telewizyjnego SWR, pieniądze Abramowicza, bliskiego współpracownika Władimira Putina - najwyraźniej popłynęły do pięciu niemieckich firm za pośrednictwem cypryjskiego funduszu inwestycyjnego Meritservus.
Według doniesień brytyjskich mediów rosyjski oligarcha Roman Abramowicz przekazał swoim siedmiorgu dzieci aktywa o wartości kilku miliardów dolarów na krótko przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie.
Kanada po raz pierwszy skorzystała z przepisu prawa, który pozwala państwu na konfiskatę majątku osób objętych sankcjami. Majątek straci Roman Abramowicz jeden z najbliższych oligarchów Kremla, były gubernator Czukotki. Warte 26 mln dol. aktywa zostaną przeznaczone na odbudowę Ukrainy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas