Trwa wojna o jakość węgla. W tle są pieniądze, które wstrzymuje Bruksela

Przepisy podnoszące jakość spalanego w domach węgla natrafiły na zdecydowany opór spółek górniczych, które szacują, że nowe prawo spowoduje straty liczone w setkach milionów. W tle są pieniądze z KPO, które wstrzymuje Bruksela.

Publikacja: 01.12.2021 21:00

Trwa wojna o jakość węgla. W tle są pieniądze, które wstrzymuje Bruksela

Foto: Bloomberg

Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi konsultacje publiczne dotyczące nowych przepisów dla norm jakości paliw stałych. Wedle założeń projektu rozporządzenia nie będzie już można stosować nazwy ekogroszek i ekomiał. Te kategorie węgla uzyskają nazwy groszek III i paliwo drobne. Co więcej, projekt zakłada podwyższenie norm jakości dla spalanego węgla w domowych kotłach. Węgiel, który obecnie nazywa się ekogroszek, będzie paliwem nadającym się do spalania w kotłach zgodnych z unijną dyrektywą ekoprojektu. Chodzi o piece najwyższej jakości dopuszczone do sprzedaży. MKiŚ zaznacza, że obecnie polskie normy jakości węgla nie gwarantują uzyskania poziomów emisji określonych w unijnym rozporządzeniu o ekoprojekcie. Dawny ekogroszek ma mieć zawartość popiołu na poziomie nie większym niż 7 proc. zamiast obecnych 12 proc. Zawartość siarki spadnie z 1,2 proc. do 1 proc. Wartość opałowa ma wynieść co najmniej 28 MJ/kg zamiast 24 MJ/kg, a poziom wilgotności ma spaść z 15 proc. do 11 proc.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Polska Moc Biznesu: w centrum uwagi tematy społeczne i bezpieczeństwo
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii