Surowce dały już w tym roku zarobić inwestorom, a zwyżki będą trwać

Wiele towarów wypracowało od początku stycznia dwucyfrową stopę zwrotu. Czynniki, które je wspierają, powinny się utrzymywać. Na tym tle słabo wypadają kruszce, jednak według analityków – również mogą zyskać.

Aktualizacja: 15.04.2021 21:03 Publikacja: 15.04.2021 21:00

Surowce dały już w tym roku zarobić inwestorom, a zwyżki będą trwać

Foto: Adobe Stock

Indeks towarowy Bloomberga osiągnął trzyletnie maksimum pod koniec lutego, po czym nastąpiła niewielka korekta.

Jednak nadal wielu analityków postrzega surowce jako aktywa z najlepszymi perspektywami na ten rok. Wpływają na to m.in. obawy o rosnącą na całym świecie inflację. Ponadto, wychodzenie gospodarek z kryzysu i powrót na ścieżkę wzrostu będzie generować popyt. „Surowce pozostają najlepszą klasą aktywów w 2021 r." – napisali niedawno analitycy Goldman Sachs.

Dobrze radzi sobie w tym roku ropa, która w ostatnich dniach wsparła notowania Bloomberg Commodity Index.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) oczekuje, że światowe zapotrzebowanie na ropę wzrośnie o 5,7 mln baryłek dziennie w 2021 r. do 96,7 mln baryłek dziennie, po załamaniu o 8,7 mln baryłek dziennie w zeszłym roku. „Fundamenty rynków naftowych wyglądają na zdecydowanie mocniejsze" – argumentuje IEA.

Dobre perspektywy – według analityków – ma miedź. Od początku roku metal ten zdrożał o 18 proc., do około 9,2 tys. dol./t. Goldman Sachs w raporcie zatytułowanym „Miedź to nowa ropa" podniósł 12-miesięczną prognozę do 11 tys. dol./t. Według banku do 2025 r. cena miedzi może wzrosnąć do 15 tys. dol./t, czyli o ponad 60 proc. w porównaniu z obecnymi poziomami. Bycze nastawienie wynika ze specyfiki miedzi, odgrywającej ważną rolę w procesach transformacji energetycznej.

Jednak nie wszystkie surowce radzą sobie w tym roku dobrze. Przykładem są metale szlachetne, takie jak złoto czy srebro. Stopa zwrotu z obu metali jest od początku roku ujemna.

Jednak Dorota Sierakowska, analityk rynku surowców w DM BOŚ, uważa, iż złoto powróci do zwyżek. – Może nie będą one bardzo dynamiczne, więc niekoniecznie doprowadzą notowania do 2000 dol. za uncję, ale jest szansa, że popyt będzie w tym roku przeważać – mówi.

Wyraźnie na rynku drożeją również towary rolne, takie jak kukurydza czy soja.

Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych
Biznes
Walka o lepszy ład korporacyjny w spółkach z udziałem Skarbu Państwa
Biznes
Polska odkręca kurek z pieniędzmi na AI. Chodzi o miliardy złotych
Biznes
Pragmatyczna transformacja – dobre rozwiązanie na trudny czas