Unijna polityka dała zarobić polskiej wsi

Spośród nowych państw UE najbardziej na wspólnej polityce rolnej zyskała Polska.

Publikacja: 21.11.2008 02:37

Wieś zyskała dopłaty. Dochody rolników poprawiły się dzięki dopłatom bezpośrednim. Z funduszy dla ro

Wieś zyskała dopłaty. Dochody rolników poprawiły się dzięki dopłatom bezpośrednim. Z funduszy dla rolnictwa korzystają także firmy z branży spożywczej.

Foto: Rzeczpospolita

W ciągu czterech lat obecności w Unii Europejskiej poprawiły się dochody rolników, wzrosły wydatki na pasze, nawozy i maszyny, powiększyły się polskie gospodarstwa. Zmiany te nastąpiły dzięki potężnemu zastrzykowi gotówki z budżetu UE.

– Mieliśmy dobrze wynegocjowane warunki wejścia do Unii i to jest przyczyną zadowolenia wsi z obecności w UE – ocenia Wanda Chmielewska, szefowa Sekcji Analiz Społeczno-Ekonomicznych Fundacji FAPA.

Z różnych badań wynika, że osoby zatrudnione w rolnictwie są grupą społeczną, której dochody w ostatnich latach rosły najbardziej. Według raportu Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej po pierwszych czterech latach obecności w Unii dochody naszych rolników wzrosły o połowę. W porównaniu z rokiem 2000 – podwoiły się.

Na polską wieś co roku płynie ok. 10 mld zł w postaci dopłat do ziemi i dotacji z funduszy unijnych. Większość środków rolnicy wydają w kraju: kupują nawozy, środki ochrony roślin, modernizują gospodarstwa. Według UKIE od 2004 r. zużycie nawozów i środków ochrony roślin wzrosło o 27 proc.

Dochody rolników rosną także z powodu wyższych cen produktów rolnych, które zapewniła wspólna polityka rolna. Najbardziej, bo o 66 proc. w ciągu czterech lat, skoczyły ceny skupu mleka.

Polska żywność podbiła unijne rynki – od 2004 r. jej eksport się podwoił, a wartość produkcji firm spożywczych wzrosła o 45 proc. Na swoje inwestycje firmy te dostały 1 mld zł z Unii Europejskiej.

Są też i niekorzystne tendencje. Według OECD pośrednim skutkiem dopłat bezpośrednich był drastyczny, dwukrotny wzrost cen ziemi rolnej, która stała się przez to niedostępna dla części rolników.

Biznes
Koreańczycy też wciąż walczą o polski kontrakt na okręty podwodne
Biznes
Elon Musk stracił 11 mld dolarów na cłach Trumpa. Ale to nie jest rekord
Biznes
Trump sprzedaje „złote karty” bogatym. Rosjanie ustawiają się w kolejce
Biznes
Reakcje świata na cła Trumpa. Obniżka stóp procentowych możliwa już w maju
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Zmiana prezesa realnie nic nie zmieni. Co dalej z PGZ?