Lepsze narzędzia dla firm

Przedsiębiorstwa działające w wielu krajach potrzebują zintegrowanych produktów do zarządzania finansami.

Publikacja: 22.01.2014 13:24

Firmy działające na rynkach zagranicznych nie zawsze wiedzą, jak sobie radzić z kontrolowaniem przepływów finansowych. Tymczasem z punktu widzenia przedsiębiorstwa działającego w różnych krajach to jedno z kluczowych wyzwań.

Istotne są sposoby i możliwości lokowania nadwyżki finansowej, poprawienie płynności w ramach grupy na etapie, kiedy spółki córki nie mają jeszcze zdolności kredytowej, oraz optymalizacja kosztów finansowania. To ważne elementy, które powinny być uwzględnione już na samym początku, czyli w momencie gdy firma dopiero planuje  ekspansję zagraniczną.

Konsolidacja środków ?z różnych rachunków

Narzędziem coraz częściej wybieranym i stosowanym przez firmy jest tzw. cash pooling, który pozwala konsolidować środki finansowe w ramach całej grupy na jednym głównym rachunku. W przypadku nadwyżek środki te są przekazywane na rachunek krajowy. W przypadku niedoborów są spłacane z głównego rachunku w Polsce. Daje to znaczące oszczędności. Pozwala uniknąć sytuacji, w której firma niepotrzebnie musi korzystać z finansowania, w sytuacji gdy ma nadwyżkę środków w innej spółce w ramach grupy w Polsce czy za granicą.

141 mld euro wyniósł eksport polskich firm w okresie styczeń–listopad 2013 r.

Przykładem firmy, która działa na różnych rynkach, jest Polpharma, która stała się już korporacją międzynarodową.  Zakupiła firmy farmaceutyczne w Turcji, Rosji, Kazachstanie i Polsce. Współpracuje z Citi Handlowym. – Od maja 2012 r., po ostatnich zakupach akwizycyjnych wszystkie działy centrali w Polsce skupiły się na wdrożeniach systemów wspomagających zarządzanie grupy na świecie. Z naszego punktu widzenia jednym z ważniejszych elementów jest „przeciąganie" limitów finansowych na kredyty krótkoterminowe, gwarancje bankowe i produkty finansowe do wszystkich krajów, w których działamy, co w praktyce oznacza, że z jednej puli dzielimy limity np. na Polskę, Turcję, Kazachstan, Rosję – tłumaczy Beata Orłowska, treasury head w Polpharma Group.

To znacznie ułatwia wspomaganie bieżącej płynności. Inaczej mówiąc, wystarczy ocena sytuacji finansowej firmy matki, by te same limity mogły być wykorzystywane przez bank w różnych krajach. Dzięki temu gorsza kondycja spółki zależnej nie skutkuje  brakiem wspomagania finansowego, a inwestycja w jej przyszły rozwój jest oparta na liniach kredytowych spółki matki  – dodaje Beata Orłowska.

Integracja systemów księgowych z bankiem

Jednym z głównych zauważalnych trendów w ostatnich latach, niezależnie od rynków, na jakich dana firma działa, jest integracja systemów finansowo-księgowych. Polega ona na zastąpieniu tradycyjnych kontaktów firmy z bankiem poprzez interface online bądź offline i np. wprowadzania danych o wymaganych przy przelewach, na rzecz bezpośredniego połączenia, w którym dane są pobierane automatycznie. W takim modelu  z punktu widzenia przedsiębiorcy bank działa „w tle" ich własnego systemu finansowo-księgowego.

Szczególnie duże międzynarodowe korporacje działają w taki sposób, że poszukują elastycznych rozwiązań, które łatwo mogą zintegrować z własnymi systemami rozliczeniowymi. Przedstawiciele międzynarodowych firm podkreślają, że w zarządzaniu przepływami pomagają też jednolite systemy bankowe i formaty przelewów. Ułatwiają przekazywanie środków do wszystkich zakątków świata, a jednocześnie dają pewność, że trafią na docelowe konta w krótkim czasie. Pomagają także przy zakupie i sprzedaży walut.

– Możemy mieć wszystkie nasze spółki córki „spięte" w jednym programie, z dostępem za pomocą jednego hasła. Tą są często transakcje na duże kwoty, więc ważne w tym kontekście jest to, że mamy możliwość wynegocjowania z bankiem marż, które są „zaszyte" w tym programie – tłumaczy Beata Orłowska z Polpharmy.

Narzędzia ?do wymiany walut

Orłowska dodaje jednocześnie, że są też dwa nowe przydatne rozwiązania. Pierwsze z nich to międzynarodowy system do obsługi kart kredytowych. – Polega na tym, że w centrali pod jeden system mogą być „podpięte" wszystkie nasze spółki. Już teraz dla dwóch spółek w Polsce podpięliśmy blisko 1200 kart, a będziemy włączać kolejny 1 tys. kart w Rosji i Kazachstanie. To nam umożliwia nadzorowanie i ułatwia zarządzanie kartami i kosztami, bo mamy monitoring wszystkich kosztów online każdego dnia, tak jak sam pracownik – wyjaśnia menedżerka Polpharmy.

Drugie nowe narzędzie, wdrożone już w Polsce, które Polpharma wprowadza w całej grupie, to Treasury Vision. Jedna z jego funkcjonalności polega na ściąganiu wyciągów bankowych z całego świata i możliwości codziennego przygotowania raportów w oparciu o salda i obroty dla wszystkich walut oraz  otrzymywania ich np. na e-mail każdego dnia.

Bankowcy podkreślają też, że dziś konieczna jest możliwość autoryzowania transakcji z dowolnego miejsca, bo uprawnione do tego w firmach osoby są stale zajęte, przebywają na licznych spotkaniach.

Karty kredytowe ?wciąż niedoceniane

W przypadku rozliczeń walutowych Citi oferuje firmom do dyspozycji rachunki, które są prowadzone na życzenie firmy w 20 różnych walutach. Są też narzędzia typu WorldLink, które dają możliwość płatności w ponad 130 walutach, a jednocześnie finalny odbiorca może je przyjąć w różnych formach, np. transferu na rachunek czy jako czek. Dobrym narzędziem do rozliczania w różnych walutach są także karty płatnicze.

Niestety, część przedsiębiorstw  wciąż bazuje przede wszystkim na gotówce. Na przykład w firmach spedycyjnych kierowca dostaje przed podróżą do ręki gotówkę i w takiej sytuacji pracodawca często nie wie, na co te środki zostały spożytkowane. A gdyby pracownik płacił kartą, to bank jest w stanie przedstawić bardzo szczegółowy wykaz wszystkich wydatków – podkreślają przedstawiciele Citi Handlowego.

Firmy działające na rynkach zagranicznych nie zawsze wiedzą, jak sobie radzić z kontrolowaniem przepływów finansowych. Tymczasem z punktu widzenia przedsiębiorstwa działającego w różnych krajach to jedno z kluczowych wyzwań.

Istotne są sposoby i możliwości lokowania nadwyżki finansowej, poprawienie płynności w ramach grupy na etapie, kiedy spółki córki nie mają jeszcze zdolności kredytowej, oraz optymalizacja kosztów finansowania. To ważne elementy, które powinny być uwzględnione już na samym początku, czyli w momencie gdy firma dopiero planuje  ekspansję zagraniczną.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Biznes
Nippon Steel nie przejmie US Steel. Jest weto Joe Bidena
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Biznes
Francuscy prezesi wątpią w swój kraj najbardziej od ponad dekady. Stawiają na zagranicę
Biznes
Nowy zakaz w Mediolanie uderzy w turystów? Od 1 stycznia kary nawet do 240 euro
Biznes
Niemcy wreszcie ruszyli na zakupy zbrojeniowe i idą na rekord
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Biznes
Jak uratować polskie hutnictwo? Resort przemysłu powołuje zespół
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay