Po wymianie zarządu w tarnowskiej Grupie Azoty przyszedł czas na roszady we władzach spółek zależnych. We wtorek późnym wieczorem nadzór Grupy Azoty Puławy zawiesił w pełnieniu obowiązków prezesa puławskiej spółki Mariana Rybaka oraz wiceprezesa Zenona Pokojskiego. Natomiast pełniącym obowiązki prezesa został Mariusz Bober – szef Grupy Azoty. To zaskakująca zmiana. Bober zapewnia, że nie będzie pobierał wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji w Puławach.
Zawieszenie zamiast odwołania
GA Puławy nie ujawnia, czemu ma służyć zawieszenie dotychczasowego prezesa. Na rynku spekuluje się, że może chodzić o kwestię odprawy. Kadencja obecnego zarządu i tak kończy się w tym roku z dniem odbycia walnego zgromadzenia, a odwołanie prezesa przed tym terminem wiązałoby się z wypłatą odprawy. Rybak związany był z puławskimi zakładami od 45 lat.
Spółka nie chce też komentować, czy łączenie funkcji prezesa w dwóch spółkach przez Bobera to plan na dłuższy okres, czy tylko tymczasowy – do czasu znalezienia dla Puław nowego szefa. Z komentarza spółki wynika, że prawdopodobny jest ten pierwszy scenariusz.
– Decyzja ta ma strategiczne znaczenie dla dalszego rozwoju całej Grupy Azoty. Puławy to największa spółka w grupie o kluczowym znaczeniu, dlatego powierzenie prezesowi całej grupy zarządzania tą spółką przyczyni się głębszej integracji na drodze do celu, jakim jest dalszy rozwój grupy zarówno na polskim, jak i europejskim rynku – zaznacza Grzegorz Kulik, rzecznik Azotów.
Kolejne roszady
Jak ustaliliśmy, w czwartek zbierze się rada nadzorcza kolejnej zależnej od Azotów spółki – Polic. W punkcie obrad są również decyzje personalne. Policami od 2011 r. kieruje Krzysztof Jałosiński. Wcześniej stał na czele należących do grupy Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Na kierowniczych stanowiskach w spółkach chemicznych zasiadał w sumie przez prawie 25 lat. Jako wiceszef Azotów (stracił to stanowisko w lutym tego roku, gdy prezesem grupy został Mariusz Bober), przeprowadził ekspansję spółki w Senegalu i tym samym zapewnił jej dostęp do własnych źródeł fosforytów. Jest inicjatorem największej inwestycji w polskiej chemii – budowy fabryki propylenu w Policach za 1,7 mld zł. Opowiadał się też za inwestycją Azotów w pozyskiwanie gazu z węgla.