Aktualizacja: 25.09.2016 15:31 Publikacja: 25.09.2016 15:31
Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski jo Jakub Ostałowski
Najtrudniejszy ma być przyszły rok, kiedy to najprawdopodobniej rzeczywiście dojdzie do Brexitu. Z tego powodu rząd w Bratysławie skorygował w dół do 3,5 proc. swoją prognozę wzrostu gospodarczego w roku 2017 z 3,7 proc. PKB zakładanych jeszcze w czerwcu . I najtrudniejsze właśnie dla gospodarki mają być lata 2017-2019, bo po tym okresie ruszy produkcja nowych modeli luksusowych aut . Zakład grupy Volkswagena w Bratysławie będzie wtedy już jedyną fabryką produkującą model Porsche Cayenne. Obecnie ostateczny montaż tych aut odbywa się w fabryce Volkswagena w Lipsku, a z Bratysławy przyjeżdżają tam karoserie. W stolicy Słowacji powstają również modele Audi A7, Volkswageny Tuaregi, Bentley Bentyaga,oraz Volkswagen up!, Seat Mii oraz Skoda Citigo. W 2018 rozpocznie się również produkcja w fabryce Jaguara Land Rovera w Nitrze. I wtedy gospodarka ma wyraźnie przyspieszyć, a PKB w roku 2019 ma się zwiększyć nawet o 4,4 proc.
Prezydent Rosji Władimir Putin polecił swojemu gabinetowi przygotowanie się na powrót zachodnich firm na rosyjski rynek. Jak zaznaczył, krajowi producenci mają posiadać nad nimi „pewne korzyści” w ramach odwetu za sankcje.
W 2024 r. koncern Leonardo podpisał nowe zamówienia na ponad 20 mld euro. To wzrost o prawie 20 proc. w skali roku. Właściciel PZL Świdnik chwali się zyskiem w wysokości ponad 1,5 mld euro.
Negocjacje celne między UE a USA nabierają tempa, polski przemysł AGD traci pozycję lidera na rzecz Chin, a wydatki na obronność w Polsce wzrosną do 5% PKB w 2026 roku. Jakie konsekwencje przyniosą te zmiany dla gospodarki?
UE musi mądrze realizować swoją politykę dekarbonizacyjną. Gra toczy się o konkurencyjność europejskiej gospodarki – mówi Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca rady nadzorczej BNP Paribas i szefowa rady Chapter Zero Poland.
Wiele polskich firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Analitycy pytani o beneficjentów końca wojny, wskazują firmy z różnych branż. Jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły?
Motocykliści nie będą już mogli wjechać na Północną Pętlę toru Nürburgring podczas sesji z tzw. przejazdami turystycznymi. To efekt licznych wypadków z udziałem jednośladów.
Hyundai rozpocznie w marcu pilotażową produkcję baterii ze stałym elektrolitem. Akumulator wykorzystujący rewolucyjną technologię zbliża się wielkimi krokami.
Rolls-Royce wprowadza na rynek wersję Black Badge swojego pierwszego samochodu elektrycznego. Spectre łączy w sobie jeszcze większą elektryczną moc i wyjątkowy wygląd.
Produkcja w Bełchatowie ruszy wolniej niż zakładał inwestor, powodem jest słaby popyt i wojna cenowa producentów naczep i zabudów.
Tylko połowa wartości – tak dużą utratę ceny notują używane modele Tesli. Ceny amerykańskich elektryków na portalach w Europie pikują w dół.
Szef Volkswagena ujawnia jak będzie się nazwać koncepcyjny elektryk. Mały Volkswagen ID.1 jest zastępcą modelu E-UP i kiedy pojawi się w 2027 roku powinien kosztować około 20 000 euro (ok. 83 tys. zł). Nowy projekt będzie miał swoją premierę w marcu.
Do tej pory, niezależnie od sytuacji sprzedażowej elektryków, Tesla radziła sobie dobrze, a nawet bardzo dobrze. Teraz ta sytuacja ulega zmianie. Potwierdzają to dane ze światowych rynków. Powstaje pytanie, czy jest to chwilowy trend, czy wpływ politycznych ambicji Elona Muska i bojkot klientów.
Amerykańska spółka Eviation, która przygotowywała elektryczne samoloty, zwolniła załogę i wstrzymała działalność.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas