Kraje, które decydują się na kurs płynny, nie muszą się martwić o wysokość rezerw walutowych, ponieważ ich banki centralne nie muszą wykorzystywać zasobów walutowych do interwencji na rynku (nie ingerują w rynkowy kurs wymiany). W ich wypadku wielkość rezerw zależy niemal wyłącznie od zmian kursów krzyżowych (rezerwy są utrzymywane w różnych walutach). W ich wypadku czynnikiem ryzyka jest to, że kurs walutowy nawet w krótkim czasie może podlegać dużym wahaniom. To może mieć negatywne konsekwencje z punktu widzenia eksporterów: gwałtowne umocnienie waluty przekłada się na pogorszenie pozycji konkurencyjnej firm, które sprzedają swoje towary za granicę. Jeśli działalność eksportowa jest dla nich nieopłacalna, przedsiębiorstwa muszą liczyć się ze stratami finansowymi. Mogą też np. ograniczać zatrudnienie. Mniejsze zyski przedsiębiorstw czy spadek zatrudnienia oznaczają niższe tempo rozwoju danej gospodarki.
Oczywiście, możliwa jest również sytuacja odwrotna – szybki spadek kursu krajowej waluty poprawia pozycję konkurencyjną eksporterów i zachęca ich do zwiększania produkcji, sprzedaży, a co za tym idzie – zatrudnienia. Osłabienie krajowej waluty przekłada się jednak na wzrost cen towarów importowanych, a więc skutkuje wyższą inflacją. Osłabienie, czyli deprecjacja waluty skutkuje również zwiększeniem obciążeń podmiotów (zarówno firm, jak i gospodarstw domowych), które mają zobowiązania denominowane w walutach obcych. Muszą przeznaczyć więcej krajowej waluty na spłatę np. kredytów walutowych.
Wiele krajów, w tym Polska, decyduje się na utrzymywanie kursu płynnego ze względu na to, że chce wpływać na popyt wewnętrzny przede wszystkim za pomocą stóp procentowych. Zgodnie z teorią ekonomii, przy swobodnych przepływach kapitału (z czym mamy do czynienia w krajach rozwiniętych, również w Polsce) w długim terminie nie jest możliwe równoczesne prowadzenie niezależnej polityki stóp procentowych i kursu walutowego. Jeśli np. kraj decyduje się na utrzymywanie określonego poziomu kursu, to musi pogodzić się z tym, że stopy procentowe będą dość często zmieniane, by podnosić albo ograniczać napływ kapitału do danej gospodarki i w ten sposób sterować kursem.
[srodtytul]Saldo handlowe, inwestycje[/srodtytul]
Jakie elementy w krótkim okresie wpływają na kształtowanie się kursu walutowego?
Znaczenie ma przede wszystkim wielkość obrotów handlowych: eksportu i importu. Jeśli dany kraj jest w stanie zwiększać eksport szybciej niż import i dzięki temu ma nadwyżkę handlową, to znaczy, że w handlu zagranicznym tworzy nadwyżkę popytu na krajową walutę (eksporterzy chcą wymieniać na nią dewizowe wpływy z eksportu) nad jej podażą (importerów, chcących wymienić krajowy pieniądz na dewizy, by móc kupić towary za granicą). Ten czynnik ma znaczenie szczególnie wówczas, gdy dana gospodarka ma „otwarty” charakter: handel zagraniczny stanowi w niej dużą część produktu krajowego brutto.