Alior Bank ma nowy zarząd. Wiemy kto stanie na jego czele

Rada Nadzorcza Alior Banku dziś powołała do zarządu pięciu nowych członków. Na czele stanie Piotr Żabski, związany dotychczas z Santander Consumer Bankiem. Wiceprezesami zostali natomiast Jacek Iljin, Wojciech Przybył, Marcin Ciszewski oraz Zdzisław Wojtera.

Publikacja: 01.08.2024 17:15

Alior Bank ma nowy zarząd. Wiemy kto stanie na jego czele

Foto: Bloomberg

Konkurs na nowe władze Alior Banku, wchodzącego w skład Grupy PZU, został ogłoszony w maju br. W czwartek (1 sierpnia) spółka podała informacje o jego wynikach w bieżącym komunikacie. 

Bez „politycznych wrzutek” do zarządu Alior Banku

Z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że do konkursu zgłosiło się około 120 kandydatów. Jak słyszymy, Ministerstwo Aktywów Państwowych dało wolną rękę Grupie PZU w wyborze nowego zarządu Aliora. „Oczywiście, pod warunkiem postawienia na najlepszych z możliwych menedżerów o wysokich kompetencjach w bankowości” – mówią nasi rozmówcy. Tym bardziej, że według naszych ustaleń, Alior będzie czekać zmiana: bank ma przejść cyfrową rewolucję, a także postawić na współpracę z innymi spółkami w ramach Grupy PZU, tak aby osiągnąć jak największe synergie w grupie.

Czytaj więcej

Kolejny skandal z PZU i PiS. „Porażający audyt”: 4,6 mln zł dla brata Ziobry

Oficjalnie Rada Nadzorcza Alior Banku tak komentuje decyzję o powołaniu nowego zarządu: - Mamy za sobą bardzo profesjonalny i merytoryczny proces rekrutacyjny, w którym pomagał nam światowej renomy doradca, wyspecjalizowany w tzw. „executive search” najwyższej kadry zarządzającej – mówi Jarosław Mastalerz, przewodniczący Rady Nadzorczej Alior Banku, prezes PZU Życie S.A.

- Finalnie pozyskaliśmy w jego wyniku świetnych fachowców, o ugruntowanej pozycji i niekwestionowanych kompetencjach, którzy wniosą do zarządu Alior Banku doświadczenia z 4 międzynarodowych instytucji finansowych. Jestem przekonany, że nowy skład zarządu będzie gwarantem połączenia doświadczenia z zaangażowaniem i innowacyjnością będących częścią DNA „aliorowców” – zaznacza prezes Mastalerz.

Czytaj więcej

Co trzeba naprawić w państwowych bankach

Kto jest kim w nowym zarządzie Alior Banku

Prezesem – z dniem 1 stycznia 2025 – zostanie Piotr Żabski. Pełnił m.in. funkcję wiceprezesa Santander Consumer Banku odpowiedzialnego za rozwój kredytów detalicznych i marketingu. Wcześniej przez 11 lat pracował w Lukas Banku, gdzie pełnił m.in. funkcję dyrektora Departamentu Kluczowych Klientów oraz Dyrektora Sprzedaży, a także dyrektora zrządzającego linią Consumer Finance. Do czasu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego przez Żabskiego, pracami zarządu Aliora pokieruje Jacek Iljin.

Jacek Iljin od 2002 roku związany z mBankiem, ostatnio jako dyrektor zarządzający mBanku ds. sprzedaży i procesów biznesowych bankowości detalicznej. Stanowisko wiceprezesa Aliora obejmie 15 sierpnia 2024 r.

Wiceprezesem Alior Banku będzie również Wojciech Przybył. Od 22 lat jest związany zawodowo z Grupą Credit Agricole. Karierę rozpoczął w EFL SA od stanowiska zastępcy dyrektora Departamentu Marketingu. Od 2020 roku jest zaś członkiem zarządu EFL odpowiedzialnym za obszary marketingu, ubezpieczeń i innowacji, a od 2023 roku - za wdrożenie procesu integracji kryteriów środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego - ESG ze strategią Grupy EFL. W Aliorze będzie od 1 października 2024 r.

Czytaj więcej

Alior Bank szuka nowego prezesa. Miotła w zarządzie

Marcin Ciszewski to aktualnie Wiceprezes Ultimo TFI S.A. jako członek zarządu nadzoruje system zarządzania ryzykiem. Przez ponad 18 lat był związany z Euro Bank S.A., gdzie przez 9 lat pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu.

Zdzisław Wojtera jest związany z sektorem finansowym od ponad 30 lat. W latach 2002-2005 był wiceprezesem zarządu Banku Pocztowego. Od 2005 roku związany jest z mBankiem, w którym pełnił rolę dyrektora banku nadzorującego obszar finansów.

Trudna przeszłość Alior Banku

Przypomnijmy, że Rada Nadzorcza odwołała większość składu poprzedniego zarządu z prezesem Grzegorzem Olszewskim. Choć osoby te nie były bezpośrednio politycznie związane z partią rządząca, czyli z PiS, w praktyce bank był sceną frakcyjnych walk o wpływy w spółkach Skarbu Państwa. Według naszych źródeł, o ile Bank Pekao (też kontrolowany przez grupę PZU i pośrednio – Skarb Państwa) przypadł stronnictwu premiera Mateusza Morawieckiego, o tyle Alior od 2019 r. był poczytywany jako bastion ministra Zbigniewa Ziobry. W pewnym momencie, w ramach kolejnej rekonstrukcji władz banku, do Aliora trafiło około 40 osób z związanych z Ziobrą i PiS, którzy objęli stanowiska kierownicze (w radzie nadzorczej zasiadał m.in. Ernest Bejda, były szef CBA).

Co pokazał audyt w spółkach grupy PZU

Audyt w całej grupie PZU (zarządzony przez nowe władze grupy), wykazać miał – jak wynika z ustaleń dziennikarzy TVP, rażące nieprawidłowości również w Banku Pekao i Aliorze. Pekao miał „sponsorować podmioty, inicjatywy i wydarzenia, które były związane z PiS, łącznie przeznaczając na to 23 mln zł”. Zarząd banku Pekao miał potrzebować aż 18 doradców (w tym brata Zbigniewa Ziobro), których pensje kosztowały 30 mln zł

Z kolei Fundacja Alior Bank miała pełnić rolę swego rodzaju „Fundusz Sprawiedliwości bis” i finansować inicjatywy środowiska Suwerennej/Solidarnej Polski”.

Ciekawostką jest, że były prezes Aliora Grzegorz Olszewski jest rodzonym bratem księdza Michała O., prezesa fundacji Profeto, która pozyskała jedną z największych dotacji z Funduszu Sprawiedliwości. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Jaka jest kondycja Alior Banku

Alior, jako bank prywatny, z rozpoznawalnym wizerunkiem „pana w meloniku”, rozpoczął działalność operacyjną w listopadzie 2008 r. Pod koniec 2012 r. zadebiutował na warszawskiej giełdzie, w połowie 2015 r. został przejęty przez PZU (grupa kupiła 25 proc. udziałów). Bank borykał się wówczas z dużym portfelem złych kredytów i stratami z tego tytułu oraz utratą wyceny giełdowej. Problemy te rzutowały na wyniki finansowe spółki przez wiele lat. Wyraźna poprawa to dopiero ostatnie kilka kwartałów, a pierwszą dywidendę w swojej historii, z zysku osiągniętego w 2023 r., bank wypłacił w maju tego roku.

Konkurs na nowe władze Alior Banku, wchodzącego w skład Grupy PZU, został ogłoszony w maju br. W czwartek (1 sierpnia) spółka podała informacje o jego wynikach w bieżącym komunikacie. 

Bez „politycznych wrzutek” do zarządu Alior Banku

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
„Nastąpił gołębi zwrot”. Ekonomiści komentują zapowiedzi Glapińskiego
Banki
Adam Glapiński: stopy mogą spaść w 2025 r.
Banki
Rząd Niemiec chce sprzedać pakiet akcji właściciela polskiego mBanku
Banki
PZU pozbędzie się jednego banku? MAP naciska
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Banki
Tusk naciskał na Glapińskiego w sprawie stóp, ale ten dostał argument przeciw obniżkom
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki