Kompendium wiedzy dla firm o ESG i transformacji energetycznej

Aby ułatwić przedsiębiorcom, szczególnie tym z sektora MŚP, poruszanie się w gąszczu unijnych przepisów, Bank Ochrony Środowiska prezentuje przewodnik pt. „Zasady zrównoważonego finansowania”.

Publikacja: 17.07.2024 09:00

Kompendium wiedzy dla firm o ESG i transformacji energetycznej

Foto: mat. pras.

Materiał partnera: BOŚ

Pracownicy Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) to eksperci w dziedzinie zielonego finansowania, także tego wpisującego się w unijny Zielony Ład. W tym przypadku chodzi zarówno o transformację energetyczną, jak i kwestie raportowania niefinansowego (ang. ESG). Specjaliści z BOŚ przygotowali publikację, która odpowiada na większość trudnych pytań związanych z transformacją energetyczną.

BOŚ pionierem transformacji

Bank Ochrony Środowiska ogłosił w swej strategii, że chce być neutralny klimatycznie do 2030 r. To cel dla samego banku. Jednocześnie BOŚ wspiera przedsiębiorców w poprawie efektywności energetycznej firm, oferując, we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), produkty wykorzystujące środki unijne z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Są to: kredyt ekologiczny i kredyt z gwarancją Ekomax. Wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego BOŚ jest też operatorem pożyczek OZE w województwie lubelskim. Te nisko oprocentowane pożyczki można przeznaczyć na budowę instalacji OZE w szkołach, szpitalach, budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach wielorodzinnych. BOŚ – także jako jeden z niewielu w Polsce – może sfinansować z unijnego grantu ELENA 90 proc. kosztów dokumentacji technicznej (w tym audytu energetycznego), którą muszą przygotować firmy i samorządy ubiegające się o finansowanie tego typu inwestycji.

Jednym z flagowych projektów BOŚ jest "Mój elektryk", który z początkiem lipca br. otrzymał dodatkowe wsparcie 60 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). BOŚ jest w tym przypadku jedynym bankiem-operato­rem ścieżki leasingowej i aktu­alnie współpracuje z 30 firmami leasingowymi. Od początku realizacji programu wpłynęło ponad 20 tys. wniosków, z czego NFOŚiGW zaakceptował dotychczas 18 tys. na łączną kwotę ponad 592 mln zł. Dopłaty leasingu objęły prawie 20 tys. „elektryków”. Najwięcej dopłat (ok. 14 tys.) dotyczyło samochodów osobowych.

Bank, będący pionierem finansowania transformacji energetycznej w Polsce, chce jednocześnie pozostać instytucją pierwszego wyboru dla przedsiębiorców, w szczególności tych z sektora MŚP, jednostek samorządu terytorialnego, a także agrobiznesu. Przysłowiowa pigułka wiedzy w postaci przewodnika, jak również oferta finansowa BOŚ, są skierowane do wszystkich podmiotów, które planują inwestycje proekologiczne.

– Zrównoważony rozwój na naszych oczach staje się wiodącym trendem rozwoju gospodarczego, determinując działalność odpowiedzialnych organizacji. Podążając za nim, jesteśmy w stanie ograniczyć negatywne skutki zmian klimatycznych i budować energetyczną niezależność Europy. Jako bank, finansujący proekologiczne projekty inwestycyjne, wiemy, jak poruszać się w gąszczu przepisów, aby wspierać przedsiębiorców i być ich partnerem w zielonej transformacji – podkreśla Bartosz Kublik, wiceprezes zarządu kierujący pracami zarządu BOŚ.

Wpływ na MŚP

Szczególny nacisk BOŚ chce położyć na współpracę z firmami z sektora MŚP. Skąd takie podejście? Jak wskazują autorzy kompendium, w najbliższych latach proces transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej oraz działania podejmowane w celu ograniczenia globalnego ocieplenia będą miały istotny wpływ na wszystkie podmioty, w tym na MŚP. Większość branż zostanie w większym lub mniejszym stopniu dotknięta nowymi regulacjami, wdrażającymi plany osiągnięcia neutralności klimatycznej. Mogą one wpłynąć na wyniki finansowe firm bezpośrednio, np. poprzez wzrost kosztów działalności (m.in. za sprawą wyższych cen surowców czy energii), ale także w sposób pośredni, w wyniku zmian preferencji konsumentów, którzy oczekiwać będą wiarygodnych informacji na temat wpływu działalności danego przedsiębiorstwa na środowisko.

Dostosowanie do dynamicznie zmieniających się warunków prowadzenia działalności będzie kluczowe dla osiągnięcia sukcesu biznesowego, a liderzy transformacji będą mogli liczyć na korzystniejsze warunki bądź nowe źródła pozyskiwania finansowania. Otoczenie regulacyjne jest tak kształtowane, że preferowani są klienci, którzy realizują inwestycje proekologiczne - podkreślają eksperci Banku Ochrony Środowiska.

Co znajdziemy w publikacji?

Kompendium wiedzy, przy­gotowane przez ekspertów BOŚ, zawiera historyczny rys przepisów i aktów prawnych, mapę drogową dla MŚP, rozdziały o raportowaniu niefinansowym, taksonomii UE, dyrektywie w sprawie należytej staranności, śladzie węglowym oraz finansowaniu zrównoważonego rozwoju.

Bankowcy wzięli też pod lupę najważniejsze branże, których transformacja energe­tyczna dotyczy szczególnie: energetykę, bu­downictwo i nieruchomości, sektor transportowy, chemiczny, spożywczy oraz gospodarkę komunalną.

Przedstawiono też kilkanaście przykładów, w których klienci banku prezentują doświadczenia w przekształcaniu swej działalności biznesowej na zrównoważoną i innowacyjną.

Przewodnik porusza także temat greenwashingu. Jak wskazują autorzy, wraz z popytem na zrównoważone inwestycje pojawił się problem greenwashingu, czyli przedstawienia produktów, działań lub strategii jako korzystnych dla społeczeństwa lub środowiska naturalnego, bez podejmowania rzeczywistych działań w tym kierunku.

Innymi słowy - greenwashing to stosowanie nieuczciwych działań marketingowych - świa­domie lub nie, które wprowa­dzają w błąd co do szeroko rozumianej wartości ekolo­gicznej danego produktu bądź oferowanej usługi.

Greenwashing traktowany jest jako działanie generujące ryzyka biznesowe, prawne i reputacyjne.

Jednym z rozwiązań, stosowanych w celu przeciwdziałania greenwashingowi, jest wprowa­dzenie wymogu ujawniania wystandaryzowanych infor­macji, dotyczących zrównowa­żonego rozwoju oraz ustano­wienie minimalnych wymogów dla firm promujących swoje produkty jako ekologiczne.

Na poziomie unijnym istotnym krokiem w kierunku zwiększenia wiarygodności oraz przejrzystości jest dyrektywa w sprawie oświadczeń środowiskowych (ang. Green Claims Directive), której projekt opublikowano w marcu 2023 r.

BOŚ w swym opracowaniu podpowiada, jak nie narazić firmy na działania generujące ryzyka biznesowe, prawne oraz reputacyjne, np. poprzez nieumyślne wprowadzenie w błąd opinii publicznej.

To tylko wybrane zagadnienia. W publikacji można też zapoznać się ze szczegó­łową ofertą BOŚ, dotyczącą tzw. zielonych produktów fi­nansowych dla MŚP - poczy­nając od kredytów (inwesty­cyjny, ekologiczny, OZE) przez linię gwarancyjną, kredyt odnawialny w rachun­ku bieżącym, kredyt obroto­wy w rachunku kredytowym, po linię wielocelową, fakto­ring, kolorowe certyfikaty i zielone obligacje.

Opinie:

Anna Burza

Anna Burza

materiały prasowe

Anna Burza, p.o. dyrektora Departamentu Polityki Ekologicznej, ESG i Taksonomii w BOŚ:

Przewodnik dla MŚP jest odpowiedzią na zidentyfikowaną potrzebę usystematyzowania szerokiego zakresu informacji na temat zrównoważonego finansowania i zielonej transformacji dla naszych klientów – przedsiębiorców. Publikacja w przyjazny sposób prowadzi odbiorcę przez meandry regulacji i praktyk rynkowych z zakresu ESG, wyjaśniając wyzwania, ale przede wszystkim szanse i korzyści, które może przynieść firmom zielona transformacja. Mamy nadzieję, że najlepszą inspiracją do podjęcia działań proekologicznych będą historie sukcesów klientów BOŚ przedstawione w materiale. Jako specjalistyczny bank wspieramy MŚP ofertą finansowania, ale także swoją multidyscyplinarną wiedzą i ekspertyzą.

Paweł Banach, menedżer zespołu głównych ekologów BOŚ:

Paweł Banach

Paweł Banach

materiały prasowe

W dobie pojawiających się wyzwań dla przedsiębiorców, generowanych zarówno przez rynek, jak i regulatora, niezmiernie istotne jest zrozumienie i w konsekwencji podjęcie działań zmierzających do zwiększenia konkurencyjności oraz prowadzenia działalności zgodnie z obowiązującymi wymogami prawnymi i środowiskowymi. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że rozwój i zachowania konkurencyjności firmy na rynku niejako wymusza na przedsiębiorcy działania w obszarze transformacji energetycznej wraz ze wdrażaniem zeroemisyjnych źródeł wytwórczych. Spojrzenie na efektywność energetyczną zarówno w procesach technologicznych, jak również budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, identyfikuje potencjalne zakresy zmian, które mogą doprowadzić do istotnego spadku kosztów operacyjnych i tym samym poprawę konkurencyjności firmy na rynku. Udostępniamy przez BOŚ przewodnik pt. „Zasady zrównoważonego finansowania”, ma na celu wskazać właściwą drogę rozwoju oraz dostarczyć wiedzę, która pozwoli zorientować się przedsiębiorcy, jakie wyzwania są przed nim postawione w najbliższych latach.

Materiał partnera: BOŚ

Materiał partnera: BOŚ

Pracownicy Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) to eksperci w dziedzinie zielonego finansowania, także tego wpisującego się w unijny Zielony Ład. W tym przypadku chodzi zarówno o transformację energetyczną, jak i kwestie raportowania niefinansowego (ang. ESG). Specjaliści z BOŚ przygotowali publikację, która odpowiada na większość trudnych pytań związanych z transformacją energetyczną.

Pozostało 96% artykułu
Banki
„Nastąpił gołębi zwrot”. Ekonomiści komentują zapowiedzi Glapińskiego
Banki
Adam Glapiński: stopy mogą spaść w 2025 r.
Banki
Rząd Niemiec chce sprzedać pakiet akcji właściciela polskiego mBanku
Banki
PZU pozbędzie się jednego banku? MAP naciska
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Banki
Tusk naciskał na Glapińskiego w sprawie stóp, ale ten dostał argument przeciw obniżkom
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki