Turcja odcina Kreml od importu. Banki wyrzucają rosyjskie firmy

Od początku roku banki w Turcji zaczęły zamykać rachunki rosyjskich firm i zaostrzyły wymagania dla obywateli Rosji, którzy chcą otrzymać tureckie karty bankomatowe. Teraz proces ten znacznie przyśpieszył. To efekt rozszerzonych sankcji Białego Domu.

Publikacja: 01.02.2024 12:14

Tureckie banki wyrzucają rosyjskie firmy

Tureckie banki wyrzucają rosyjskie firmy

Foto: Bloomberg

Przed dekretem Joe Bidena o rozszerzeniu mechanizmu sankcji, Turcja miała cztery banki obsługujące transakcje rosyjskich firm i obywateli. Od stycznia zaczęły one zaostrzać ograniczenia dla rosyjskich klientów, zamykać rachunki rosyjskich firm i zaostrzyły wymagania dla osób z Rosji, które chcą otrzymać kartę, poinformowała gazeta „Wiedomosti”, powołując się na właścicieli firm prowadzących handel z Turcją, doradców finansowych i przedstawicieli stowarzyszeń biznesowych.

Na początku roku tureckie instytucje finansowe zaczęły wstrzymywać przetwarzanie płatności z Rosji. Obecnie wszystkie konta Rosjan nadal są zamrożone. Jeden z rozmówców gazety, właściciel brokera handlowego, wyjaśnił, że rachunki rosyjskich firm były w Turcji zamykane od 2022 roku, ale teraz trend się nasilił: wcześniej chodziło przede wszystkim o firmy, które zostały objęte sankcjami, teraz konta tracą wszyscy z rosyjskim paszportem.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Banki
Rośnie ryzyko prawne. „Trzeba coś z tym zrobić” – postulują bankowcy
Banki
Frankowa kontrofensywa banków. Nie warto jej lekceważyć
Banki
Bank Pekao SA z ofertą EKO kredytu mieszkaniowego
Banki
Czy polskie banki chcą brać udział w odbudowie Ukrainy? Oto wyniki badań
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Banki
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp procentowych