Nowy pomysł Kremla: za wojnę zapłacą klienci banków w Rosji

Dochody budżetu Rosji zmniejszyły się o połowę. Reżim szuka więc nowych źródeł pieniędzy na swoją zbrodniczą wojnę. Jedno już znalazł - będzie nowy podatek od nadzwyczajnych zysków. Zapłacą go banki, ale też ich klienci - koncerny metalurgiczne i nawozowe.

Publikacja: 27.06.2023 18:05

Dochody budżetu Rosji zmniejszyły się o połowę

Dochody budżetu Rosji zmniejszyły się o połowę

Foto: AFP

Wiceminister finansów Aleksiej Sazanow zapowiedział, że rosyjskie banki, które otrzymały nadwyżki zysków, zapłacą od nich podatek tzw. windfall tax. Wcześniej Elwira Nabiullina powiedziała, że ​​podatek zostanie nałożony na banki, które nie korzystają z ulg banku centralnego.

Czytaj więcej

Rynek rosyjski przypomniał, że jest toksyczny

„Oczywiście sektor bankowy jest uwzględniony. Podatek od nadzwyczajnych zysków obejmuje również sektory metalurgiczny, nawozowy. To wiele dużych przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych” – powiedział Sazanow w rosyjskim parlamencie.

German Gref prezes największego banku Rosji - Sbierbanku powiedział, że prognoza budżetu banku na 2023 rok uwzględnia zapłatę podatku windfall tax. Elwira Nabiullina uważa, że ​​podatek od zysków nadzwyczajnych nie wpłynie na stabilność finansową rosyjskich banków.

Czytaj więcej

Rosja ma coraz mniej pieniędzy na wojnę z eksportu ropy i gazu

Dodatkowy podatek zostanie nałożony na różnicę zysków w latach 2021-2022 w stosunku do lat 2018-2019. Zgodnie z zapowiedzią ministerstwa finansów, opodatkowaniu podlegać będzie 0,1 proc. firm, których nadwyżki zysku przekraczają 1 mld rubli (47,4 mln zł). Podatku nie zapłacą małe i średnie przedsiębiorstwa, przemysł naftowy i gazowy oraz węglowy.

Urzędnicy są zdania, że przy stawce 5 proc., budżet Kremla dostanie potrzebne 300 miliardów rubli. Jednak według Kommersanta banki i inne organizacje finansowe (jest ich 56) mogą zapłacić 10 raz mniej windfall tax czyli około 30 miliardów rubli w ramach podatku od nieoczekiwanych dochodów. Resztę rosyjski fiskus musi ściągnąć z przemysłu i handlu.

Banki
Commerzbank mocno oszczędza. 3300 pracowników w Niemczech straci pracę
Banki
W czwartek ważny wyrok TSUE w sprawie kredytów konsumenckich. Czy ruszy lawina pozwów?
Banki
Rosjanie kupili rekordowo dużo złota, ale kurczą się rezerwy kruszcu w bankach
Banki
Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP: W rządowym planie redukcji deficytu nie ma marginesu na ewentualne szoki
Banki
Mirosław Czekaj, prezes BGK: Priorytetem jest dla nas dynamiczna i konkurencyjna gospodarka