16 banków w strefie euro zalega z informacjami o klimacie

Europejski Bank Centralny podał, że 16 banków w strefie euro nie udzieliło nadal dość informacji o ich zaangażowaniu w ryzyko związane ze zmianami klimatu. Grozi im za to większa grzywna od większych wymogów kapitałowych.

Publikacja: 23.04.2023 18:40

16 banków w strefie euro zalega z informacjami o klimacie

Foto: Bloomberg

Europejskie organy nadzoru zwiększają presję na banki, aby uwzględniały w swej działalności biznesowej zagrożenia wynikające ze zmian klimatu, od powodzi i suszy po przechodzenie na nowe źródła energii.

EBC poinformował teraz, że 16 banków, 15 proc. ocenianych, nie przekazało dotąd w swych sprawozdaniach norm, które dotyczą identyfikacji wszelkiego angażowania się w ryzyka klimatyczne, opisują ich wpływ na działalność banku i przedstawiają sposoby postępowania wobec nich. EBC nie ujawnił nazw tych banków — pisze Reuter.

Doszło już do znacznej poprawy wobec ubiegłego roku, kiedy 45 proc. banków zalegało z tymi informacjami, muszą więc dokonać dalszej poprawy w dotrzymaniu tych wymogów, które zaczną obowiązywać w czerwcu albo liczyć się z konsekwencjami.

Czytaj więcej

Po rekordowym zysku, rekordowa strata Narodowego Banku Polskiego

— Dalsza poprawa jest pilnie potrzebna. Podejmiemy odpowiednie działania nadzorcze, aby zapewnić dostosowanie się banków — stwierdził Frank Elderson, wiceprzewodniczący rady nadzorczej EBC. Wcześniej powiedział, że może to zacząć się od podawania nazw banków, następnie będzie dotyczyć większych wymogów kapitałowych albo orzekania grzywien do 5 proc. dziennych obrotów banku do czasu rozwiązania tej kwestii.

Banki miały w pierwszym terminie dostosować się do nowych przepisów do czerwca 2023, a w większym zakresie rok później. Normy ustalił Europejski Urząd Bankowy (EBA). Sześć banków nie dotrzymało żadnej z 5 kategorii informowania, jedynie siedem ujawniło dość odpowiednie informacje o tych 5 kategoriach. EBC stwierdził, że banki, których firmy- matki znajdują się poza Unią Europejską wypadły gorzej od tych kontrolowanych w Unii. „Banki poinformowano odrębnymi pismami o wynikach analizy EBC dotyczącej niedociągnięć w ich informacjach. Dalsze postępowania wyjaśniające w ramach nadzoru będą dotyczyć rzetelności informacji bankowych i sposobów, jak są stosowane w wewnętrznych działaniach” — stwierdził EBC w raporcie.

Banki
Banki stracą na obniżce stóp procentowych. Ale duże zyski zostaną
Banki
Raiffeisen wstrzymuje sprzedaż rosyjskiego oddziału. Wciąż tam zarabia
Banki
Polacy rzadko przenoszą się z banku do banku, choć gonią za promocjami
Banki
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Banki
Czy Pekao może skorzystać na udziale w holdingu PZU?