Europejskie organy nadzoru zwiększają presję na banki, aby uwzględniały w swej działalności biznesowej zagrożenia wynikające ze zmian klimatu, od powodzi i suszy po przechodzenie na nowe źródła energii.
EBC poinformował teraz, że 16 banków, 15 proc. ocenianych, nie przekazało dotąd w swych sprawozdaniach norm, które dotyczą identyfikacji wszelkiego angażowania się w ryzyka klimatyczne, opisują ich wpływ na działalność banku i przedstawiają sposoby postępowania wobec nich. EBC nie ujawnił nazw tych banków — pisze Reuter.
Doszło już do znacznej poprawy wobec ubiegłego roku, kiedy 45 proc. banków zalegało z tymi informacjami, muszą więc dokonać dalszej poprawy w dotrzymaniu tych wymogów, które zaczną obowiązywać w czerwcu albo liczyć się z konsekwencjami.
Czytaj więcej
Narodowy Bank Polski odnotował w 2022 r. stratę sięgającą niemal 17 mld zł. Rok wcześniej miał zy...
— Dalsza poprawa jest pilnie potrzebna. Podejmiemy odpowiednie działania nadzorcze, aby zapewnić dostosowanie się banków — stwierdził Frank Elderson, wiceprzewodniczący rady nadzorczej EBC. Wcześniej powiedział, że może to zacząć się od podawania nazw banków, następnie będzie dotyczyć większych wymogów kapitałowych albo orzekania grzywien do 5 proc. dziennych obrotów banku do czasu rozwiązania tej kwestii.