Reklama
Rozwiń

Kiedy kredyty oparte o WIRON? Wiceminister finansów podaje datę

Wiceminister finansów Piotr Patkowski wylicza, że od 1 lipca trzy banki będę oferować produkty finansowe z nowym wskaźnikiem WIRON. Być może w tym gronie jest też jeden z liderów rynku – Bank Pekao.

Publikacja: 02.03.2023 13:33

Kiedy kredyty oparte o WIRON? Wiceminister finansów podaje datę

Foto: Bloomberg

- Cieszymy się, że od 1 lipca trzy banki komercyjne będą stosowały WIRON - powiedział w środę Piotr Patkowski, wiceminister finansów.

Minister nie podał szczegółów, o jakie podmioty chodzi. Ale możliwe jest, że w tym gronie pojawi się kontrolowany przez Skarb Państwa Bank Pekao. W czwartek prezes Pekao Leszek Skiba poinformował bowiem, że bank jest przygotowany, by w drugiej połowie roku zaproponować sprzedaż kredytów hipotecznych opartych o WIRON.

Czytaj więcej

Pekao solidnie zarobił w 2022 r., mimo wakacji kredytowych i frankowiczów

- Do tego czasu będziemy oferować produkt na WIBOR i na stopie stałej. Widzimy, że klienci potrzebują zarówno stałej stopy, jak i zmiennej – zaznaczył Skiba podczas czwartkowej konferencji prezentującej wyniki finansowe za 2022 r.

Zgodnie z mapą drogową przejścia z WIBOR na WIRON, banki mogą oferować kredyty oparte na nowym benchmarku od początku 2023 r., a WIBOR ma zostać wygaszony do 2025 r.

Polityka banków w podejściu do tego procesu jest różna. Pekao, jak wynika z wypowiedzi prezesa Skiby, będzie oferować WIBOR do czasu, kiedy nie pojawią się produkty z WIRON-em. Z kolei ING Bank Śląski nie ma obecnie w swojej ofercie żadnych kredytów ze zmienną stopą procentową. W grudniu 2022 r. bank poinformował, iż zawiesił sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem do połowy 2023 r., kiedy planowane jest wprowadzenie oprocentowania zmiennego opartego o WIRON.

Tym samym ING może być drugim bankiem z listy ministra Patkowskiego, która od lipca uruchomi nową ofertę.

Także Bank Millennium oraz BNP Paribas podały, że nie będę udzielać kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem i wskaźnikiem WIBOR, do czasu aż zostaną wypracowane nowe produkty oparte o WIRON. Ale banki te nie doprecyzowały, kiedy może to nastąpić.

Obecnie (2 marca) WIBOR-3M wynosi 6,94 proc., zaś WIRON (według notowań z 1 marca) - 5,916 proc. Ponieważ nowy wskaźnik jest niższy niż ten „stary”, kredytobiorcy mają nadzieje na niższą cenę kredytu w nowych ofertach. Jak wskazują jednak eksperci, niekoniecznie tak musi się stać. Cena kredytu o zmiennej stopie to wskaźnik referencyjny plus marża. O ile wskaźnik referencyjny jest ustalany dla wszystkich przez GPW Benchmark, o tyle marżę poszczególne podmioty mogą ustalać wedle swoich potrzeb.

Zamiana WIBOR na WIRON to efekt szerszej zmiany wskaźników referencyjnych na rynkach finansowych w UE, jest też zgodna w wymaganiami unijnego rozporządzenia Benchmark Regulation z 2016 r.

WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) wskazuje jaka jest wysokość stopy procentowej, po jakiej banki zgadzają się udzielać sobie wzajemnie pożyczek. Wskaźnik WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) opiera się na warunkach rzeczywiście wykonanych depozytowych transakcji jednodniowych (overnight).

Banki
Banki pozywają FED za testy. „Nieprzejrzyste” i naruszają prawo
Banki
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Banki
Kredyty świąteczne świetnie się sprzedają. Czy banki zarabiają na nich krocie?
Banki
Bank Rosji ustępuje krytykom. Wyższej stopy procentowej w tym roku nie będzie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Banki
Starcie banków z konsumentami. Kto wygra tę bitwę?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku