19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 23:57 Publikacja: 21.09.2022 20:20
Foto: Bloomberg
Taka decyzja Fedu była zbieżna z oczekiwaniami większości analityków. Członkowie Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) sygnalizują, że podwyżki stóp będą kontynuowane. Ich projekcje ("dot plot") wskazują, że żaden członek Komitetu nie spodziewa się luzowania polityki pieniężnej przed 2024 r. Średnio oczekują oni, że na koniec przyszłego roku główna stopa procentowa sięgnie poziomu 4,6 proc. Sześciu członków FOMC spodziewa się, że dojdzie ona wówczas do 5 proc.
Rusza ofensywa przeciwko bankom w kwestii kredytów hipotecznych z WIBOR oraz kredytów konsumenckich – zapowiada stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. „Przy tych sprawach spory frankowe mogą okazać się niewinną igraszką”
Goldman Sachs, JPMorgan Chase i Wells Fargo miały w czwartym kwartale wyniki lepsze od prognoz analityków. Pozytywnie zaskoczyła również firma BlackRock, której aktywa wzrosły do rekordowych 11,6 bln dolarów.
Jeszcze dekadę temu to banki stały na pozycji wygranych w kwestii kredytów frankowych. Dziś konsumenci z łatwością pokonują największe nawet instytucje finansowe. Jak do tego doszło?
Według wstępnych danych Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) wypracował w 2024 r. rekordowy zysk 80 mld franków, dzięki zwyżce notowań akcji i cen złota oraz aprecjacji dolara. Ostateczny bilans będzie znany 3 marca.
Przy rekordowych zyskach w minionym roku banki mogłyby prawdopodobnie jednym ruchem zamknąć problem kosztów kredytów CHF. Ale tego nie robią, m.in. przez wzgląd na wysokość dywidendy dla akcjonariuszy.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Wzrost PKB USA był w czwartym kwartale 2023 roku sporo wyższy od prognoz. Jednocześnie pojawiły się nowe oznaki słabnięcia presji inflacyjnej.
Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) utrzymał główną stopę procentową w przedziale 5,25 - 5,5 proc., co było powszechnie spodziewane. Przedstawił też swoje nowe projekcje dla stóp procentowych na 2024 rok.
Wzrost liczby etatów w USA był większy niż oczekiwano. W listopadzie wzrosły one o 199 tys. (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano zwyżkę o 185 tys., po październikowym wzroście o 150 tys.
Amerykański bank centralny utrzymał główną stopę procentową w przedziale 5-5,25 proc. Było to zgodne z oczekiwaniami analityków. Decyzja w tej sprawie była jednomyślna, ale Fed prognozuje jeszcze dwie podwyżki stóp w tym roku.
Najważniejsze banki centralne świata stają przed dylematem, czy walczyć z inflacją, czy przeciwdziałać pogłębianiu się problemów sektora bankowego. Swoją decyzję już podjął EBC, dziś okaże się, co jest ważniejsze dla Fedu.
Większość azjatyckich indeksów giełdowych lekko zyskiwała w trakcie czwartkowej sesji, a dolar słabł wobec złotego i głównych światowych walut. Amerykańskie indeksy kończyły środową sesję na plusie. S&P 500 zyskał 1,05 proc. a Nasdaq Composite wzrósł o 2 proc. Kontrakty terminowe zapowiadały pozytywne otwarcie na Wall Street. Inwestorzy optymistycznie potraktowali decyzję Fedu.
Liczba etatów w gospodarce amerykańskiej wzrosła w listopadzie o 263 tys., po zwyżce o 261 tys. w październiku. Średnio prognozowano, że przybędzie ich 200 tys. Dane za październik zrewidowano w górę do z 261 tys. do 284 tys.
Inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych okazała się wyższa, niż spodziewali się pesymiści. Wyniosła aż 9,1 proc., licząc rok do roku, i była najwyższa od listopada 1981 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas