Aktualizacja: 22.11.2024 02:43 Publikacja: 21.09.2022 20:20
Foto: Bloomberg
Taka decyzja Fedu była zbieżna z oczekiwaniami większości analityków. Członkowie Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) sygnalizują, że podwyżki stóp będą kontynuowane. Ich projekcje ("dot plot") wskazują, że żaden członek Komitetu nie spodziewa się luzowania polityki pieniężnej przed 2024 r. Średnio oczekują oni, że na koniec przyszłego roku główna stopa procentowa sięgnie poziomu 4,6 proc. Sześciu członków FOMC spodziewa się, że dojdzie ona wówczas do 5 proc.
Banki w sprawach frankowych masowo pozywają swoich klientów o zwrot udostępnionego kapitału. Próbują w ten sposób bronić się przed przedawnieniem kapitału. Liczba takich spraw sięga już 30 tys. Prawnicy radzą, by wezwania do zapłaty traktować poważnie
Z roku na rok przybywa na rynku zarówno domów, jak i mieszkań, które są zbudowane z materiałów przyjaznych środowisku oraz posiadają rozwiązania oszczędzające zarówno energię, jak i wodę. Patrząc na obecne trendy oraz wymogi narzucane przez UE, budownictwo stawiające na rozwiązania ekologiczne będzie się rozwijać. Bank Pekao, który od wielu lat wspiera rozwiązania proekologiczne, przygotował dla klientów ofertę EKO kredytu mieszkaniowego.
W ślad za oczekiwaniami klientów i etycznym obowiązkiem, sektor bankowy w Polsce nie wyklucza zaangażowania w finansowanie procesów odbudowy Ukrainy. Ale konieczne jest tu wsparcie publiczne i dobre przygotowanie.
Po publikacji nowej projekcji inflacyjnej NBP dwoje członków RPP zmieniło zdanie i uważa, że stopy powinny być obniżane dopiero w drugiej połowie 2025 r. Wciąż jednak jest przewaga za wiosennym cięciem, a wsparciem powinno być mrożenie cen energii.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Bank opanowany przez ludzi Putina, straci dostęp do rynku USA, a tym samym i do innych zachodnich rynków. Obecnie Gazprombank to jedyny z wielkich banków państwowych Rosji, który zachował dostęp do SWIFT i płatności w głównych walutach świata.
Wzrost PKB USA był w czwartym kwartale 2023 roku sporo wyższy od prognoz. Jednocześnie pojawiły się nowe oznaki słabnięcia presji inflacyjnej.
Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) utrzymał główną stopę procentową w przedziale 5,25 - 5,5 proc., co było powszechnie spodziewane. Przedstawił też swoje nowe projekcje dla stóp procentowych na 2024 rok.
Wzrost liczby etatów w USA był większy niż oczekiwano. W listopadzie wzrosły one o 199 tys. (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano zwyżkę o 185 tys., po październikowym wzroście o 150 tys.
Amerykański bank centralny utrzymał główną stopę procentową w przedziale 5-5,25 proc. Było to zgodne z oczekiwaniami analityków. Decyzja w tej sprawie była jednomyślna, ale Fed prognozuje jeszcze dwie podwyżki stóp w tym roku.
Najważniejsze banki centralne świata stają przed dylematem, czy walczyć z inflacją, czy przeciwdziałać pogłębianiu się problemów sektora bankowego. Swoją decyzję już podjął EBC, dziś okaże się, co jest ważniejsze dla Fedu.
Większość azjatyckich indeksów giełdowych lekko zyskiwała w trakcie czwartkowej sesji, a dolar słabł wobec złotego i głównych światowych walut. Amerykańskie indeksy kończyły środową sesję na plusie. S&P 500 zyskał 1,05 proc. a Nasdaq Composite wzrósł o 2 proc. Kontrakty terminowe zapowiadały pozytywne otwarcie na Wall Street. Inwestorzy optymistycznie potraktowali decyzję Fedu.
Liczba etatów w gospodarce amerykańskiej wzrosła w listopadzie o 263 tys., po zwyżce o 261 tys. w październiku. Średnio prognozowano, że przybędzie ich 200 tys. Dane za październik zrewidowano w górę do z 261 tys. do 284 tys.
Inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych okazała się wyższa, niż spodziewali się pesymiści. Wyniosła aż 9,1 proc., licząc rok do roku, i była najwyższa od listopada 1981 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas