Aktualizacja: 24.11.2024 11:11 Publikacja: 22.10.2021 11:50
KNF ukarała PTE Polsat
Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Urząd KNF wskazuje, że 22 października w Dzienniku Urzędowym UE opublikowane zostało rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej wyznaczające na terenie UE zamienniki dla wskaźników referencyjnych z rodziny LIBOR CHF (w Polsce dotyczy to głównie 415 tys. umów hipotek frankowych wartych prawie 95 mld zł).
Jako zamienniki wyznaczone zostały wybrane wskaźniki referencyjne z rodziny SARON Compound wraz z odpowiednią korektą wynikającą z historycznych różnic między tymi wskaźnikami a LIBOR CHF (przedstawia je tabela). Zmiana wynika z faktu, że z końcem tego roku z obrotu na światowym rynku finansowym zniknie wskaźnik LIBOR CHF.
Liczba pozwów dotycząca kredytów złotowych, hipotecznych i gotówkowych może nie jest jeszcze zawrotnie duża, ale w tym roku podwoiła się. Na razie banki nie boją się powtórki z sagi frankowej, jednak pewności co do przyszłości mieć nie mogą.
Banki w sprawach frankowych masowo pozywają swoich klientów o zwrot udostępnionego kapitału. Próbują w ten sposób bronić się przed przedawnieniem kapitału. Liczba takich spraw sięga już 30 tys. Prawnicy radzą, by wezwania do zapłaty traktować poważnie
Z roku na rok przybywa na rynku zarówno domów, jak i mieszkań, które są zbudowane z materiałów przyjaznych środowisku oraz posiadają rozwiązania oszczędzające zarówno energię, jak i wodę. Patrząc na obecne trendy oraz wymogi narzucane przez UE, budownictwo stawiające na rozwiązania ekologiczne będzie się rozwijać. Bank Pekao, który od wielu lat wspiera rozwiązania proekologiczne, przygotował dla klientów ofertę EKO kredytu mieszkaniowego.
W ślad za oczekiwaniami klientów i etycznym obowiązkiem, sektor bankowy w Polsce nie wyklucza zaangażowania w finansowanie procesów odbudowy Ukrainy. Ale konieczne jest tu wsparcie publiczne i dobre przygotowanie.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Po publikacji nowej projekcji inflacyjnej NBP dwoje członków RPP zmieniło zdanie i uważa, że stopy powinny być obniżane dopiero w drugiej połowie 2025 r. Wciąż jednak jest przewaga za wiosennym cięciem, a wsparciem powinno być mrożenie cen energii.
Cinkciarz sponsorował niemal wszystko i wszędzie. Sceptykom mówiono o know-how, dzięki któremu firma zarabia więcej, a kosztów ma mniej. Podobny geniusz biznesowy miał przyświecać Palikotowi. Tu również marketing grał pierwsze skrzypce.
Bardziej restrykcyjne prawo obejmujące lombardy nie spowolniło ich wzrostu. W sześć miesięcy powstało ich niemal 100, łącznie zaś działa już ponad 8,5 tys.
Niekonstytucyjne rozwiązania, ryzyko wywłaszczenia - tak część prawników ocenia projektowany przepis, zgodnie z którym KNF będzie mogła blokować rachunki posiadaczom kryptoaktywów. Nie brak też jednak opinii, że specyficzny rynek wymaga nadzwyczajnych narzędzi.
Pozew akcjonariuszy zablokował zdjęcie spółki Kernel z warszawskiego parkietu. KNF wstrzymał postępowanie i czeka na wyrok sądu z Luksemburga.
Domysły, przecieki, spekulacje i polityczne rozgrywki – stanowisko szefa Komisji Nadzoru Finansowego rozpala emocje rynku. Kadencja upływa 23 listopada i najbliższe tygodnie zapowiadają się gorąco.
Perspektywą, z jaką zmierzyć się będą musieli użytkownicy kryptoaktywów jest postępujące obejmowanie ich coraz bardziej szczegółowymi regulacjami prawnymi. A to oznacza konieczność spełnienia szeregu wymogów formalnych i organizacyjnych.
Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na ING Bank Śląski karę w wysokości 4,3 mln zł. Sprawa dotyczy nieprawidłowości w sprawowaniu funkcji depozytariusza.
Komisja Nadzoru Finansowego robi ukłon w stronę inwestorów. Rynek zagranicznych ETF – ów ma być jeszcze atrakcyjniejszy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas