Szykuje się zachęta dla banków godzących się z frankowiczami?

Banki zawierające porozumienia z klientami mającymi hipoteki frankowe być może odczują ulgę w postaci niższych wag ryzyka dotyczących tych kredytów.

Publikacja: 28.09.2021 18:22

Szykuje się zachęta dla banków godzących się z frankowiczami?

Foto: Bloomberg

Komitet Stabilności Finansowej dot. nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M) zdecydował o skierowaniu do Ministra Finansów i Komisji Nadzoru Finansowego rekomendacji dotyczącej czasowej zmiany wysokości wag ryzyka dla banków „aktywnie zaangażowanych” w proces dobrowolnych ugód z frankowiczami - poinformował dzisiaj KSF-M.

Przypomnijmy, że w styczniu 2017 r. KSF-M zarekomendował, aby podnieść wagi ryzyka na hipoteki frankowe do 150 proc. ze 100 proc. poprzednio (dla porównania złotowe hipoteki mają najczęściej 35-proc. wagę ryzyka). Wymóg ten wszedł w życie w grudniu 2017 r. i skutkował tym, że banki mające hipoteki frankowe musiały odkładać znacznie więcej kapitału na ten cel niż wcześniej (nie wpłynęło to w żaden sposób negatywnie na rachunek wyników sektora, obniżyło zaś rentowność ROE). Podwyżka wag ryzyka była wtedy ukłonem władz w stronę frankowiczów i miała skłonić banki do częstszego przewalutowania tych kredytów, lecz w żaden sposób nie przyczyniło się to do zawierania przez banki ugód (tych jest wciąż bardzo mało, robią to pojedyncze banki na niewielką skalę a motywem nie są wymogi kapitałowe, tylko rosnące ryzyko prawne).

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Banki
Commerzbank mocno oszczędza. 3300 pracowników w Niemczech straci pracę
Banki
W czwartek ważny wyrok TSUE w sprawie kredytów konsumenckich. Czy ruszy lawina pozwów?
Banki
Rosjanie kupili rekordowo dużo złota, ale kurczą się rezerwy kruszcu w bankach
Banki
Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP: W rządowym planie redukcji deficytu nie ma marginesu na ewentualne szoki
Banki
Mirosław Czekaj, prezes BGK: Priorytetem jest dla nas dynamiczna i konkurencyjna gospodarka