Co dalej z porozumieniami frankowymi PKO BP?

Odejście prezesa Zbigniewa Jagiełły i decyzje sądów mogą wpłynąć na ugody z kredytobiorcami.

Aktualizacja: 14.05.2021 09:22 Publikacja: 13.05.2021 21:00

Co dalej z porozumieniami frankowymi PKO BP?

Foto: Bloomberg

PKO BP jest jedynym dużym bankiem zaangażowanym we franki, który ma zgodę akcjonariuszy na start powszechnego programu ugód. Zdecydowali o tym 23 kwietnia, ale później – 29 kwietnia, 7 maja i 11 maja – pojawiły się odpowiednio orzeczenia TSUE, siedmiu sędziów Sądu Najwyższego i decyzja pełnego składu Izby Cywilnej SN.

Wszystkie trzy w ocenie ekspertów okazały się lekko pozytywne dla banków (szczególnie decyzja Izby Cywilnej o odroczeniu wydania uchwały bez wskazania nowego terminu i o zwróceniu się do pięciu instytucji z wnioskiem o przedstawienie ich opinii). Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że potencjalnie większy wpływ na decyzję PKO BP dotyczącą startu ugód, planowanego do tej pory na czerwiec, mogą mieć właśnie decyzje TSUE i SN niż zmiana na stanowisku prezesa (Zbigniew Jagiełło będzie kierował bankiem do 7 czerwca). Powodem ewentualnego wstrzymania się banku z rozpoczęciem ugód lub podjęcia decyzji co do ostatecznych warunków może być chęć poznania orzeczenia Izby Cywilnej SN.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Banki
Frankowa kontrofensywa banków. Nie warto jej lekceważyć
Banki
Bank Pekao SA z ofertą EKO kredytu mieszkaniowego
Banki
Czy polskie banki chcą brać udział w odbudowie Ukrainy? Oto wyniki badań
Banki
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Banki
Ostatni wielki rosyjski bank państwowy zostanie odcięty od zachodnich rynków